Aktualności

Pijany kierowca bez uprawnień autem bez aktualnego przeglądu technicznego

Data publikacji 22.03.2023

W ręce policjantów z Czerwińska trafił nieodpowiedzialny, pijany 68-latek. Mężczyzna miał w organizmie ponad 2,4 promila, do tego nie posiada uprawnień, a auto którym kierował nie ma aktualnego badania technicznego. Grożą mu 2 lata więzienia.

Policjanci z Posterunku Policji w Czerwińsku nad Wisłą patrolując teren miejscowości Nacpolsk, zauważyli mężczyznę kierującego osobową skodą. Styl jazdy kierowcy wydał się funkcjonariuszom podejrzany, gdyż jechał on całą szerokością jezdni. W czasie kontroli, od 68-letniego kierowcy, policjanci wyczuli alkohol. Badanie na trzeźwość wykazało w organizmie mieszkańca gm. Naruszewo ponad 2,4 promila. Do tego okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a auto nie ma aktualnego przeglądu technicznego. Pijanego kierowcę i pojazd funkcjonariusze przekazali wskazanej przez niego osobie.

Pomimo ciągłych akcji informacyjnych i profilaktycznych zawsze znajdzie się grupa kierujących, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. Siadając za kierownicę po wypiciu najmniejszej nawet ilości alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ nikogo nie trzeba przekonywać, że działanie alkoholu osłabia naszą koordynacje, wpływa na czas reakcji czy na precyzję odbierania bodźców wzrokowych.

Kodeks karny przewiduje surowe sankcje w sytuacji kierowania w stanie nietrzeźwości, czyli pow. 0,5‰. Czyn taki jest zagrożony karą do 2 lat pozbawienia wolności, a uprawnienia do kierowania pojazdami mogą zostać zatrzymane od roku do 10 lat. Do tego dochodzi wysoka, co najmniej kilkutysięczna kara grzywny.

Spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, gdy sprawca znajduje się w stanie nietrzeźwości, zagrożone jest karą do 12 lat pozbawienia wolności. Zazwyczaj osoba, która spowoduje taki wypadek ,od razu trafia do aresztu.

 

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Powrót na górę strony