Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja dawniej i dziś - nietypowa lekcja w płońskiej komendzie

Data publikacji 10.06.2017

Uczniowie klas I i II o profilu policyjnym z Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku im. Stanisława Staszica odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Płońsku. Byłą to bardzo nietypowa pozaszkolna lekcja – zestawienie teraźniejszości z przeszłością.

W środowy poranek płońscy policjanci gościli w budynku komendy adeptów sztuki policyjnej z miejscowego liceum, na nietypowych pozaszkolnych zajęciach.  Funkcjonariusze przygotowali dla nich wykłady na temat procedury kwalifikacyjnej  do służby, struktury organizacyjnej jednostek i zadań funkcjonariuszy poszczególnych wydziałów. Prelegentami byli pracownicy cywilni i policjanci pełniący różne funkcje i realizujący różne zadania. Funkcjonariusze opowiadali jak na codzień wygląda ich praca i odpowiadali na nurtujące młodzież pytania. Prezentowane były również filmy profilaktyczne oraz te pokazujące trudną i pełna poświeceń pracę „stróżów prawa”.  Młodzież dowiedziała się również o nowych narzędziach komunikacji pomiędzy Policją a obywatelami tj. „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda” Cześć spotkania odbyła się w plenerze, gdzie uczniowie mogli porozmawiać z przewodnikiem psa służbowego i zobaczyć pokaz posłuszeństwa.

Wyjątkową i wzruszającą częścią tej nietypowej lekcji o Policji, było spotkanie młodzieży z  paniami: Barbarą Gawlicka i Teresą Marchel ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Olsztyna. Pani Teresa Marchel opowiedziała uczniom o swoim wujku Tadeuszu Tobolskim, który był policjantem II RP, a pochodził z okolic Płońska. Funkcjonariusz ten został zamordowany w Twerze i pochowany na cmentarzu wojskowym w Miednoje. Pani Barbara, która jest prezesem stowarzyszenia, przedstawiła uczniom historię jeńców wojennych zamordowanych wiosną 1940 roku w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach zachodniej Ukrainy. Obie Panie pomogły przy tworzeniu "Izby Pamięci poświęconej Policjantom II RP Powiatu Płońskiego", którzy zostali zamordowani na wschodzie, mieszczącej się w świetlicy KPP w Płońsku.  Pamięć pomordowanych przedwojennych policjantów uczczona została minutą ciszy.

 

Ta wyjątkowa i nietypowa lekcja, zestawiająca współczesność z przeszłością, na długo pozostanie w pamięci uczniów.

 

mł. asp. Kinga Drężek-Zmysłowska

 

  • Zajęcia z przewodnikiem psa służbowego
  • Zajęcia z przewodnikiem psa służbowego
  • Uczczenie pamięci pomordowanych policjantów
  • Wpis do księgi pamiatkowej
  • Policjant IIRP Tadeusz Tobolski
Powrót na górę strony