Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć"

Data publikacji 23.11.2018

Między 25 listopada a 10 grudnia co roku, na całym świecie realizowana jest międzynarodowa kampania pod tytułem "16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć". Światowa akcja ma na celu eliminowanie wszelkich form przemocy stosowanych wobec kobiet.

Akcja zakończy się 10 grudnia, czyli w Dniu Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa – symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. 

Symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana przez Kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran, zabójca popełnił samobójstwo.

Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się w 1991 roku. Noszenie jej - szczególnie przez mężczyzn - ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Powrót na górę strony