Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze uważaj na oszustów działających metodą na "Wnuczka"

Data publikacji 26.10.2016

Pomimo wielu i ciągłych apeli Policji, informacji i ostrzeżeń zamieszczanych w mediach osoby starsze wciąż stają się ofiarami oszustów. Każda historia opowiadana przez "wnuczków" jest inna. Kilka dni temu dwie seniorki usłyszały o wypadkach spowodowanych przez bliskie im osoby i możliwości polubownego załatwienia sprawy.

O tym, że przestępcy nie próżnują i potrafią być bardzo przekonujący opowiadając zmyślone przez siebie historie przekonały się dwie seniorki (61 i 83-letnia) - mieszkanki Płońska. Obie historie przedstawione przez oszustów były podobne. W tym samym dniu, w odstępie niespełna godziny dzwoniła do nich zapłakana kobieta podająca się za wnuczkę. Mówiła o wypadku drogowym spowodowanym przez siebie lub rodziców, w którym ucierpiała starsza pani. By uniknąć odpowiedzialności potrzebne były pieniądze na "załatwienie" tej sprawy. Kobieta w czasie rozmowy przekazywała słuchawkę innej, podającej się za funkcjonariusza policji. Ta również przekonywała seniorki by przekazały pieniądze. Gdy 61-latka powiedziała, że nie ma przy sobie pieniędzy połączenie zostało zerwane. 83-latka przysłanemu "kurierowi" przekazała kilka tysięcy złotych.

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zatrzymali trzech mężczyzn. Wszyscy zostali aresztowani na 2 miesiące. Są podejrzani o oszustwa metodą na tzw. wnuczka. Pokrzywdzonych może być nawet 15 osób, a straty sięgają kwoty 300 tys. złotych.

http://www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/informacje/wiadomosci/69747,Wnuczkowa-szajka-rozbita-Sa-aresztowania.html
 

Przestępcy działając bezwzględnie posługują się różnymi historiami i „legendami” wykorzystując łatwowierność, brak ostrożności oraz ufność starszych osób. Osoby takie bez skrupułów zabierają im oszczędności całego życia. Dlatego Policja apeluje do wszystkich osób, zwłaszcza starszych, aby zachowali więcej ostrożności i czujności w kontaktach z obcymi. Natomiast rodziny prosimy o to by uświadamiali swoich bliskich o możliwych zagrożeniach. Tłumaczmy by do domu nie wpuszczać obcych osób, uczmy na co zwrócić uwagę i jak się zachować w razie gdy mamy do czynienia z oszustami. Nauczmy, że nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których osobiście nie znamy!!

Pamiętajmy też, że każdy sygnał uzyskany od obywateli jest szczególnie cenny dla Policji, tylko szybka informacja o takich zdarzeniach przyczyni się do zatrzymania oszustów na gorącym uczynku.

Powrót na górę strony