Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znicz 2016

Data publikacji 26.10.2016

1 Listopada - Dzień Wszystkich Świętych, w tym czasie z całą pewnością należy się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach i dlatego, jak co roku przy tej okazji mazowieccy policjanci rozpoczynają działania „Znicz 2016". Akcja rozpocznie się 28 października i potrwa do 2 listopada. Policjanci w tym okresie będą pełnić służbę głównie w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych.

W tradycji polskiej 1. listopada, to czas spotkań rodzinnych przy grobach najbliższych. W związku z tym, jak co roku w tym okresie należy się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach, zwłaszcza w rejonie cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych.  Wzmożony ruch to zwiększone ryzyko zaistnienia wypadków drogowych.

Wszędzie tam, gdzie będzie to niezbędne do utrzymania porządku i bezpieczeństwa na drogach pojawi się znacznie większa ilość patroli niż zwykle.

Jednym z głównych zadań funkcjonariuszy pełniących służbę, zwłaszcza w rejonie cmentarzy będzie zapewnienie wszystkim pomocy w bezpiecznym dotarciu do celu. Wszędzie tam, gdzie będzie to potrzebne policjanci będą kierować ruchem drogowym. Należy więc bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem oraz znaków drogowych pamiętając, że w tych dniach w wielu miejscach możne zostać zmieniona organizacja ruchu.

Funkcjonariusze pełniący służbę na drogach będą:

  • -  pomagać w bezpiecznym przemieszczaniu się wszystkich uczestników ruchu drogowego
  • -  reagować na wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym, które są przyczynami zdarzeń drogowych
  • -  reagować na wykroczenia popełnianie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc pieszych i rowerzystów
  • -  eliminować z ruchu pojazdy niesprawne technicznie
  • -  egzekwować przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci
  • -  kontrolować zasadność poruszania się po drogach pojazdów  o DMC pow. 12 ton

 

Święto zmarłych to czas gdy wiele osób przemieszcza się na duże odległości samochodami.  Pamiętajmy, że jest to już okres wcześnie zapadającego zmroku i niekorzystnych warunków atmosferycznych.  By bezpiecznie podróżować  warto pomyśleć o zapewnieniu sobie, swoim najbliższym i wszystkim innym maksimum bezpieczeństwa.

By to zrobić niezbędny jest zdrowy rozsądek i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

  •  - należy dostosować prędkość do panujących warunków drogowych, zachować właściwy odstęp pomiędzy pojazdami.  Pamiętajmy o wcześniej zapadającym zmroku.
  • - sprawdzić stan techniczny pojazdu, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się w dłuższą drogę
  • - zwracać  uwagę na znaki drogowe, które w wielu miejscach będą informowały o zmianie organizacji ruchu
  • - szczególną uwagę zwrócić na przemieszczających się pieszych.

Pamiętajmy, że pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji Znicz mazowiecka drogówka będzie prowadzić też działania „Bezpieczni po zmroku", sprawdzając czy piesi i rowerzyści poruszający się po drogach używają elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia.

 Działania ZNICZ, będą prowadzone nie tylko na drogach i nie tylko przez policjantów ruchu drogowego. Służby patrolowo-interwencyjne będą pilnować porządku i bezpieczeństwa na cmentarzach i w ich rejonach. Policjanci zapewnią też bezpieczeństwo na dworcach kolejowych i autobusowych, w środkach komunikacji publicznej i wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do używania własnego pojazdu warto korzystać ze specjalnych linii autobusowych, które specjalnie wyznaczonymi drogami najszybciej dowiozą nas w rejon cmentarza. Jeżeli zdecydujemy się na jazdę własnym samochodem korzystajmy tylko z wyznaczonych parkingów, a w samochodzie nie pozostawiajmy w widocznym miejscu żadnych wartościowych przedmiotów. Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą większych sum pieniędzy czy biżuterii. Złodzieje będą chcieli wykorzystać panujący ruch i tłok, aby nas okraść.  Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw zwracajmy uwagę na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania.

Wszystkie służby w tych dniach będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się na cmentarze i pomogą bezpiecznie wrócić do domu.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/a.l.

 

Powrót na górę strony