Aktualności

Płocka policja ostrzega - seniorze nie daj się oszukać!

Data publikacji 28.09.2022

20 tysięcy złotych przekazał w poniedziałek senior z Płocka na kaucję dla zięcia, który rzekomo miał być sprawcą wypadku. Pieniądze odebrał "kurier". Śledczy prowadzą czynności celem ustalenia oszusta.

W poniedziałek do 74 – letniego mieszkańca Płocka zadzwonił mężczyzna informując, że zięć seniora spowodował wypadek drogowy. Teraz grozi mu areszt i 12 lat pozbawienia wolności. Kiedy oszust zorientował się, że senior uwierzył w opowiedzianą przez telefon historię, poinformował rozmówcę, że kary można uniknąć wpłacając wysoką kaucję w kwocie 60 tys. zł. Senior nie miał takich pieniędzy, ale zaoferował 20 tys. zł, które stanowiły wszystkie jego oszczędności. Senior w mieszkaniu był sam, ponaglany presją czasu, zgodził się przekazać gotówkę kurierowi, który zjawił się pod drzwiami w niedługim czasie i pospiesznie odebrał "przesyłkę". Kiedy było już po wszystkim i 74-latek mógł odetchnąć, przedzwonił do żony, która była właśnie z wizytą u córki. Po krótkiej rozmowie wszystko było już jasne. Senior uświadomił sobie, że został oszukany.

Płoccy policjanci ponawiają apel o rozwagę i ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami, które podają się za naszych bliskich, funkcjonariuszy Policji, bądź pracowników innych instytucji.

  • Jeżeli odbierzemy podobny telefon, można być pewnym, że to próba oszustwa, takie połączenie należy jak najszybciej rozłączyć.

  • Każdą podobną informację należy zweryfikować u innych członków rodziny.

  • Nigdy nie przekazuj telefonicznie informacji na temat swoich oszczędności, danych do bankowości elektronicznej oraz danych personalnych.

  • Nigdy nie przekazuj obcym osobom jakichkolwiek pieniędzy i cennych rzeczy.

  • Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych działaniach i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.


Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji naszego rozmówcy należy o tym powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

Autor: asp. Krystyna Kowalska

Powrót na górę strony