Aktualności

Policja i czujni obywatele w skutecznym eliminowaniu z ruchu nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 07.01.2021

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni na drogach miasta oraz powiatu płockiego zatrzymano trzech nietrzeźwych kierowców oraz jednego, który posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Nieoceniona w podjętych interwencjach była także reakcja obywateli, którzy postanowili nie odpuścić nietrzeźwym kierowcom. Jeden z nich ujęty został przez świadka tuż po tym jak uciekał z miejsca zdarzenia. W jego organizmie było blisko 2,5 promila alkoholu.

Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar zdarzają się nadal kierowcy, którzy decydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Ich nieodpowiedzialne zachowanie, może być przyczyną tragedii na drodze, dlatego płoccy policjanci konsekwentnie eliminują z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców oraz kierowców posiadających zakaz prowadzenia pojazdów. Niejednokrotnie to również obywatele informowali telefonicznie o swoich podejrzeniach wobec kierowców jak i również dokonywali ich ujęcia. Przykładem tych godnych naśladowania postaw są interwencje podjęte w ostatnich dniach.

We wtorek policjanci z grupy Speed, patrolujący drogę krajową nr 62 zatrzymali do kontroli drogowej kierującego renault. Powodem spotkania 25-latka z funkcjonariuszami było przekroczenie przez niego, dozwolonej prędkości. Jednak jak się okazało w trakcie kontroli, to nie jedyne przewinienie kierowcy. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach wyszło na jaw, że 25-latek posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.  W świetle prawa jest to przestępstwo zagrożone karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Praktycznie w tym samym czasie na ul. Wyszogrodzkiej, mundurowi z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Płocku, zatrzymali kierującego jaguarem. Podczas kontroli 48-letni kierujący został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. I niestety badanie policyjnym alkomatem wykazało u niego, ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kierowcy uprawnienia a  jego dalszym losie zdecyduje już sąd.

Niestety wyjątkowo nieodpowiedzialne zachował się wczoraj 35-latek z powiatu płockiego. Pomimo tego, że spożywał alkohol zdecydował się wsiąść za kierownicę volkswagena. Swoją podróż zakończył w Wyszogrodzie gdzie zderzył się z innym pojazdem. Aby uniknąć odpowiedzialności wysiadł z pojazdu i zaczął uciekać, jednak czujny świadek zdarzenia stanął na jego drodze i ujął go. Przybyły na miejsce patrol policji, zbadał stan trzeźwości 35-letniego kierującego volkswagenem. Okazało się, że miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. I jak by tego było mało, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Nieoceniona w tej interwencji była reakcja świadka, który odważnie podjął kroki aby zatrzymać nietrzeźwego kierowcę.

Upłynęło zaledwie kilka godzin a na telefon alarmowy 112 zadzwonił kierowca z podejrzeniami co do stanu trzeźwości, jadącego przed nim kierowcy seata. Według relacji zgłaszającego kierowca miał swoją jazdą stwarzać zagrożenie na drodze. W reakcji na to zgłoszenie, w Rydzynie mundurowi zatrzymali do kontroli seata. Podejrzenia zgłaszającego potwierdziły się. 34-letni kierujący miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.Na szczęście reakcja na widok nietrzeźwego była w porę podjęta. Telefonicznie zgłoszenie obywatela jest kolejną, godną naśladowania reakcją na tak ryzykowne i stwarzające zagrożenie dla życia ludzkiego, zachowanie.

Policjanci ponownie apelują ! Nie bagatelizujmy sygnałów wskazujących, że kierowca może być od wpływem alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg.

Powrót na górę strony