Aktualności

Odśnież pojazd przed podróżą – to Twój obowiązek

Data publikacji 07.01.2021

W związku z opadami śniegu policjanci przypominają o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów przed jazdą. Zalegający śnieg i zaszronione szyby znacznie ograniczają widoczność co wpływa na komfort a przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy, dlatego apelujemy do kierowców o poświęcenie kilku minut i przygotowanie odpowiednio samochodu przed podróżą. Twoje bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od Ciebie.

Niemal każdej zimy obserwując drogi możemy się przekonać, że wielu kierowców zapomina, że odśnieżenie auta to ich obowiązek. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom. Warstwa lodu na szybach ogranicza naszą widoczność, natomiast spadający śnieg w wyniku poruszania się pojazdu z kolei utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nami.

Poruszając się autem, kierowca zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Bądźmy odpowiedzialni za nas i za innych użytkowników dróg i poświęćmy te kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych samochodów. Pamiętajmy, że oczyszczone muszą być także reflektory i tablice rejestracyjne.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów muszą liczyć z mandatem w wysokości do 500 zł.

Jednak na uniknięcie mandatu sposób jest prosty - wystarczy poświęcić kilka minut i odpowiednio przygotować pojazd do podróży.

Płoccy policjanci życzą wszystkim kierowcom bezpiecznych podróży !  

Powrót na górę strony