Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Dzień odblasków” po raz pierwszy w Polsce

Data publikacji 26.01.2017

25 stycznia to „Dzień odblasku”. Inicjatywa narodziła się w Norwegii i stamtąd właśnie trafiła na nasze drogi. W tym roku „Dzień odblasków” w Polsce obchodzony jest po raz pierwszy. Podstawowym celem akcji jest promowanie używania elementów odblaskowych, zwłaszcza przez pieszych.

Płoccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wczoraj wieczorem patrolowali rejon Płocka i powiatu płockiego ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca nieoświetlone  i słabo oświetlone, w których poruszają się piesi.  Funkcjonariusze przypominali jak ważne jest używanie odblasków i wyposażali w nie napotkanych pieszych.

Noszenie elementów odblaskowych przez pieszych jest bardzo istotnym elementem ich bezpieczeństwa zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, gdy warunki na drogach są bardzo trudne.

Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego (pieszy i rowerzysta) w bardzo prosty sposób może poprawić swoją widoczność na drodze, a co za tym idzie zadbać o swoje zdrowie i życie. Wystarczy założyć odblaskową opaskę czy też kamizelkę. Warto pamiętać, że od 2014 roku w Prawie o Ruchu Drogowym jest przepis, który nakłada obowiązek używania elementów odblaskowych przez każdego pieszego poruszającego się po zmroku, poza obszarem zabudowanym. Jednak każdy powinien zdawać sobie sprawę, że warto ich używać wszędzie tam, gdzie droga jest nieoświetlona lub oświetlona słabo. Nawet gdy oświetlenie jest wystarczające, elementy odblaskowe pomogą.

źródło: KWP Radom/ (K)

Powrót na górę strony