Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczni po zmroku”

Data publikacji 22.12.2016

Wczoraj policjanci z płockiej „drogówki” prowadzili działania pod nazwą „Bezpieczni po zmroku”. Celem działań było przeciwdziałanie zagrożeniom jakie wynikają z faktu poruszania się pieszych poza terenem zabudowanym, po zmroku bez elementów odblaskowych.

Policjanci podczas działań nie tylko skupili się na noszeniu przez pieszych elementów odblaskowych, ale zwracali również uwagę na inne wykroczenia popełniane przez pieszych.

Policja przypomina, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych tylko wtedy, gdy znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 – 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W wyniku wczorajszych działań policjanci ujawnili 4 pieszych, którzy nie mieli elementów odblaskowych. Poza tym funkcjonariusze ujawnili również 7 wykroczeń polegających na przechodzeniu pieszych przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Wobec sprawców wykroczeń policjanci zastosowali środki prawne w postaci mandatów karnych i pouczeń. Piesi, którzy wczoraj nie mieli elementów odblaskowych, dodatkowo otrzymali od funkcjonariuszy  takie elementy. 

Powrót na górę strony