Aktualności

Ogólnopolska akcja PRĘDKOŚĆ

Data publikacji 19.04.2024

Dziś mundurowi z ostrołęckiej drogówki od wczesnych godzin porannych prowadzą ogólnopolskie działania "Prędkość". Mundurowi będą egzekwować od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Nadrzędnym celem tych działań jest zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez kierujących z "ciężką nogą" bowiem nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Działania mają charakter międzynarodowy i są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.

Działania "Prędkość" prowadzimy już od samego rana. Kontrolujemy prędkość kierujących pojazdami statycznie, przy użyciu mierników prędkości na wszystkich drogach zarówno Ostrołęki, jak i powiatu ostrołęckiego. Uwzględniamy szczególnie te miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Policjanci będą także przypominać, jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – czyli taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Pamiętajmy, że w ruchu drogowym sytuacja często bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje, że tracimy kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Apelujemy o rozsądek!

Brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że prędkość należy dostosować nie tylko do oznakowania, ale przede wszystkim do warunków ruchu na drodze. Nie kierujmy się pośpiechem, tylko tym, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Wypadki drogowe, których przyczyną jest nadmierna prędkość generują najwięcej ofiar śmiertelnych dlatego kierujący, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów, a zwłaszcza Ci, którzy rażąco przekroczą dozwolone limity prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Dzisiejsze działania mają charakter międzynarodowy i są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony