Aktualności

Skutery i Quady to nie zabawki - policjanci z Ostrołęki proszą o przemyślane ,,komunijne" zakupy!

Data publikacji 11.05.2023

Wakacje dopiero przed nami, ale z uwagi na dobrą aurę już apelujemy do rodziców, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i zwracali uwagę na to jakimi pojazdami poruszają się ich pociechy. Przypominamy, że aby kierować takim pojazdem, jak motorower, czy quad wymagana jest karta AM, którą zdaje się w WORD. Tego rodzaju pojazdami możemy kierować dopiero po ukończeniu 14 roku życia! Bądźmy odpowiedzialnymi rodzicami. Pamiętajmy o tym, zanim zdecydujemy się na nieodpowiedzialny "komunijny" prezent, który może być przyczyną tragedii.

Quad, czy też motorower to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Kupno tego kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia. Rodzice nie zdają sobie sprawy jak  duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień, czy też kasku ochronnego. Niektórzy rodzice są na tyle nieodpowiedzialni, że "zdejmują" z tego typu pojazdów blokady prędkości!

Takie zachowanie nie można nazwać inaczej jak skrajna nieodpowiedzialnością.  Pamiętajmy, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, jak skuter czy quad, wcale nie trzeba jechać szybko.

Osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że nie zastosuje się do znaku A-7 mówiącym o ustąpieniu pierwszeństwa i wyjedzie z drogi podporządkowanej pod samochód. Skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia.  Pamiętajmy, że ułamek sekundy decyduje o tragedii.

Pamiętajmy, że aby dobra pogoda  kojarzyła się wyłącznie z dobrymi wspomnieniami, a nie tragedią zachowajmy szczególny nadzór  nad swoimi pociechami podczas poruszania się tego rodzaju pojazdami.

kom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony