Aktualności

Ostrołęccy policjanci ujawnili „cofnięty” licznik. Przypominamy - przestawienie licznika drogowego to PRZESTĘPSTWO

Data publikacji 08.05.2023

Podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne. Jak pokazują przykłady po drogach naszego powiatu poruszają się samochody z „odświeżonym” przebiegiem. Ostatni tego typu przykład mundurowi zarejestrowali wczoraj. Warto pamiętać, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w pojeździe stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Wczoraj policjanci z ostrołęckiego Wydziału Patrolowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. Za jego kierownicą siedział 33-letni mieszkaniec Ostrołęki.

W trakcie kontroli policjanci porównali aktualny przebieg licznika z ostatnim zarejestrowanym wpisem w systemie teleinformatycznym.

Okazało się, że licznik wskazywał o ponad 60 tysięcy kilometrów mniej, na liczniku widniał przebieg 300204 km, natomiast w ubiegłym roku u diagnosty został odnotowany przebieg, który wynosił 362940 km.
 

Policjanci z ostrołęckiego Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego będą teraz wyjaśniać, czy doszło do popełnienia przestępstwa.

Przypominamy: za zmianę wskazania drogomierza może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega ten, kto zleca taką „korektę licznika”.

 

Art. 306a. KK

 

Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru

 

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru,

 

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.

 

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2,

 

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Wprowadzone przepisy w tym zakresie mają zniechęcić nieuczciwych sprzedawców aut używanych oraz samych właścicieli samochodów przed cofaniem liczników. Jest kilka rzeczy, o które warto zadbać podczas kupowania auta.

Jednym z nich jest stan techniczny auta, który powinniśmy dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Przed podpisaniem możemy również poprosić sprzedawcę, aby przyjechał autem do najbliższej jednostki policji i tam poprosić policjantów o sprawdzenie, czy auto nie pochodzi z kradzieży.

Pamiętajmy również o tym, aby w umowie kupna sprzedaży auta znalazła się informacja o aktualnym przebiegu samochodu – spisujemy więc dokładnie stan licznika i wpisujemy w umowę.

Warto wiedzieć: Licznik przebiegu można wymienić, tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby w terminie 14 dni właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania jego odczytu.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

 

Powrót na górę strony