Aktualności

Debata społeczna - ostrołęccy policjanci rozmawiali z mieszkańcami o cyberbezpieczeństwie

Data publikacji 26.04.2023

Wczoraj odbyła się debata społeczna z mieszkańcami naszego miasta i powiatu. Jej głównym tematem było bezpieczeństwo w „wirtualnym” świecie. Oprócz omówienia stanu bezpieczeństwa i aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i Moja Komenda policjanci omówili również najczęstsze metody, jakimi posługują się oszuści w internecie. Wszystko po to, aby mieszkańcy byli bezpieczni nie tylko w tym świecie realnym, ale również i wirtualnym. W debacie wzięło udział blisko 300 osób.

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest do pracy, relaksu, nauki, wymiany informacji oraz zakupów. Niestety z internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw.

Wychodząc naprzeciw tego rodzaju zagrożeniom policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce wczoraj w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej zorganizowali debatę dla mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

Oprócz mieszkańców w debacie uczestniczyli: Komendant Miejski Policji w Ostrołęce insp. Mirosław Olszewski, Wicestarosta Ostrołęcki Pan Krzysztof Parzychowski, Rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej profesor doktor Miachał Fajst, Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce mł. bryg. Andrzej Jarka, główny specjalista Wydziału Informatyki Urzędu Miasta w Ostrołęce Pan Sławomir Mrozek, przedstawiciel Straży Miejskiej w Ostrołęce Pan Andrzej Kubeł, a także kadra kierownicza i policjanci KMP w Ostrołęce.

Spotkanie rozpoczął Komendant Miejski w Ostrołęce insp. Mirosław Olszewski, który po przywitaniu uczestników debaty omówił jej założenia. Pan Komendant w swojej wypowiedzi podkreślił także, że tego rodzaju spotkania z mieszkańcami są niezwykle ważne w kontekście, m.in. ostrzeżenia ich przed zagrożeniami, które coraz częściej pojawiają się w internecie.  

Następnie głos zabrał Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Piotr Góralczyk oraz asp. szt. Magdalena Eliasz, którzy omówili stan bezpieczeństwa na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, narzędzia teleinformatyczne w postaci aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i Moja Komenda, a także przestępstwa popełnione w internecie, które miały miejsce w ostatnim czasie na „naszym” terenie.  Przypominamy, że wspomniane aplikację są darmowe i poprawiają bezpieczeństwo, m.in. w miejscu naszego zamieszkania oraz ułatwiają kontakt z dzielnicowymi.  

Istotą każdej debaty jest dyskusja i wysłuchanie uwag, pomysłów, czy też spostrzeżeń mieszkańców dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa. Nie inaczej było podczas wczorajszego spotkania. Po wysłuchaniu wniosku od uczestnika debaty dotyczącego zwiększenia działań profilaktycznych w szkołach w zakresie cyberzagrożeń policjanci omówili najczęstsze oszustwa popełnione w wirtualnym święcie, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

Przedstawiono schemat działania oszustw metodami za pośrednictwem portali społecznościowych, na zdalny pulpit, podczas zakupów, inwestowaniu np. w kryptowaluty i fundusze inwestycyjne,  a także przesyłaniu obcym osobom intymnych zdjęć.  Wskazano również na konkretnych przykładach, w jaki sposób należy postępować, aby uchronić się przed tego rodzaju zagrożeniami. Wskazano również miejsca, gdzie można sprawdzić kontrahentów podczas robienia internetowych zakupów: Krajowy Rejestr Sądowy, Biała Lista Podatników, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Uczestników debaty zapoznano również z metodami oszustw ( na wnuczka, na policjanta), na które narażone są osoby starsze, aby przekazali tego rodzaju ostrzeżenia seniorom z ich rodzin. Dodatkowo poproszono uczestników spotkania o wypełnienie ankiet, które, m.in. oceniają poziom bezpieczeństwa oraz pomagają ukierunkować działania policji.

Podczas debaty jej uczestnicy mogli na specjalnie przygotowanym stoisku przez Zespół Kadr i Szkolenia KMP w Ostrołęce uzyskać wszelkie informację związane z procedurą naboru do służby w Policji.

Dziękujemy mieszkańcom za udział w debacie.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

 • Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
  Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
 • Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
  Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
 • Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
  Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
 • Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
  Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
 • Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
  Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
 • Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
  Debata społeczna policjantów z mieszkańcami
Powrót na górę strony