Aktualności

Kierowcy uważajcie na MIKROSEN

Data publikacji 24.04.2023

Mikrosen to stan, w którym kierowca czuje się bardzo ospały i znużony, a jego uwaga jest osłabiona. Mikrosen jest jednym z największych zagrożeń na drodze, ponieważ prowadzi do poważnych wypadków, zwłaszcza na autostradach i długich odcinkach prostych dróg.

Mikrosen to zjawisko, które może wystąpić u każdego kierowcy. Często jest to spowodowane brakiem snu, zmęczeniem lub monotonnym krajobrazem na drodze. Odczuwany jest zazwyczaj w godzinach wieczornych lub nocnych ale i bardzo rano, kiedy organizm jest przyzwyczajony do snu.

Objawy mikrosnu to m.in. ciężkie powieki, trudności w utrzymaniu uwagi, ziewanie, zmniejszona percepcja odległości i czasu, a nawet drgawki mięśni. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z faktu, że wpadli w mikrosen, ponieważ uważają, że są w pełni świadomi i kontrolują sytuację na drodze.

Najlepszym sposobem na uniknięcie mikrosnu jest zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu przed podróżą. W przypadku długich tras należy planować regularne przerwy, co 2-3 godziny, aby odpocząć i rozluźnić mięśnie. W czasie jazdy należy również zadbać o właściwą postawę, unikając pozycji wygodnej, która sprzyja zaśnięciu.

W przypadku odczuwania objawów mikrosnu, należy niezwłocznie zareagować. Pierwszym krokiem jest zjazd w bezpieczne miejsce i wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających, takich jak rozciąganie ramion i nóg, a także delikatne masowanie twarzy. Następnie należy wypić kawę lub energetyzujący napój, a także zrobić kilka głębokich oddechów, aby pobudzić organizm.

Podsumowując, mikrosen to poważne zagrożenie na drodze, które może prowadzić do wypadków i obrażeń. Najlepszym sposobem na jego uniknięcie jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu i planowanie regularnych przerw w czasie długiej jazdy. W przypadku odczuwania objawów mikrosnu, należy niezwłocznie zareagować i wykonać kilka prostych ćwiczeń rozluźniających, aby przywrócić skuteczność uwagi i skoncentrować się na bezpiecznej jeździe

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony