Aktualności

Stop HEJT! - pamiętaj w "sieci" nikt nie jest anonimowy!

Data publikacji 20.04.2023

Hejt, czyli agresja w internecie, to problem, z którym coraz częściej mierzą się internauci. Często odczuwany jest przez osoby publiczne, ale nie tylko. Hejterzy wykorzystują różne formy komunikacji w sieci, takie jak komentarze, wiadomości prywatne, wpisy na forach czy media społecznościowe, aby atakować innych ludzi i szerzyć nienawiść.

Przykłady hejtu w internecie można znaleźć na każdym kroku. Osoby publiczne, jak politycy czy celebryci, często są celem hejtu. Ataki te mogą dotyczyć wyglądu, zachowania, poglądów czy decyzji, jakie podejmują. Wiele osób atakowanych w sieci odczuwa to jako przemoc psychiczną, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak depresja, lęki czy bezsenność.

W Polsce hejtowanie jest traktowane jako przestępstwo i karane zgodnie z przepisami prawa. Ustawodawca wprowadził wiele regulacji prawnych, które mają na celu zwalczanie hejtu w Internecie. Jednym z najważniejszych przepisów jest art. 216 Kodeksu Karnego, który mówi o znieważeniu, a także art. 190a Kodeksu Karnego, który stanowi o gróźbach karalnych.

Ponadto w Polsce istnieją przepisy dotyczące ochrony prywatności w Internecie, takie jak RODO (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych) oraz ustawy o ochronie danych osobowych. Każdy użytkownik Internetu ma prawo do ochrony swojej prywatności, w tym prawa do usunięcia swoich danych osobowych z sieci.

W Polsce działa również specjalny wydział policji, który zajmuje się zwalczaniem przestępstw popełnianych w Internecie, w tym hejtowania. Osoby, które padły ofiarą hejtu, powinny jak najszybciej zgłosić to na policję oraz zgłosić naruszenie zasad mediów społecznościowych lub for internetowych, na których został dokonany hejt.

Podsumowując, hejtowanie w Internecie to nie tylko nieprzyjemne doświadczenie dla ofiar, ale także przestępstwo karane zgodnie z przepisami prawa w Polsce. Każdy użytkownik Internetu powinien przestrzegać zasad dobrego zachowania i szanować prywatność innych osób.

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony