Aktualności

Chciał pomóc koleżance - został oszukany. Ostrzegamy przed oszustami wyłudzającymi pieniądze na popularnym komunikatorze społecznościowym

Data publikacji 19.04.2023

Uwaga na coraz częściej spotykany sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Przestępcy najpierw włamują się do Messengera użytkownika, a następnie dążą do wyłudzenia pieniędzy od znajomych. Zaczynają w bardzo prosty i niepozorny sposób, prośbą o pomoc pieniężną. Dlatego jeśli taką otrzymasz, zachowaj ostrożność. Ostrołęccy policjanci wczoraj odnotowali zgłoszenie tego typu oszustwa. Sprawca, włamał się na konto mieszkańca Ostrołęki korzystającego z komunikatora messenger i poprosił o przelanie ,,pożyczki”. Niestety ostrołęczanin kierując się chęcią pomocy podał kod do szybkiej płatności. W efekcie z jego konta „zniknęło” 1000 złotych. Pamiętajmy, aby weryfikować wiadomości otrzymane od znajomych, w których proszą o pożyczkę pieniędzy.

Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika  portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki. 

Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że rozmawiają ze swoim znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności. W konsekwencji pieniądze trafiają na konto oszusta.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych, w  których proszą o pożyczkę pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się osobiście lub telefonicznie  ze znajomym w celu upewnienia się, czy faktycznie to on potrzebuje tego rodzaju pomocy.  W przypadku tego rodzaju prośby nie kierujmy się pośpiechem, a zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie kłopotów.

Przypominamy, używając komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z dostępem do Internetu pamiętajmy również o kilku ważnych zasadach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa,  co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania. Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony