Aktualności

KLIKNĄL W NIEZNAY LINK I STRACIŁ PIENIĄDZE - UWAGA NA OSZUSTWÓW INTERNETOWYCH

Data publikacji 03.04.2023

Uwaga na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu, bądź sprzedaży wystawionego za pośrednictwem stron www towaru, przesyłają linki przekierowujące do łudząco podobnej witryny tej platformy z instrukcją do wprowadzenia karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego.

 

 

Wczoraj do dyżurnego ostrołęckich policjantów zgłosił się 39-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego, który powiadomił o internetowym oszustwie. Dodał, że zamieścił na jednym z popularnym portalu społecznościowym ogłoszenie dotyczące sprzedaży kół samochodowych za kwotę 550 złotych.

Niespełna już godzinę później odezwał się do niego potencjalny kupujący, który zaproponował, aby zapłatę za towar wykonać za pomocą aplikacji firmy kurierskiej. Niestety 39-latek kliknął w nadesłany link, a następnie wpisał kod, po czym zatwierdził transakcję.

Niedługo po tym wszedł na swoje konto, aby zobaczyć czy wpłynęły pieniądze za sprzedany towar. Niestety zamiast przelewu mieszkaniec powiatu zobaczył, że z jego konta zniknęła kwota prawie 1700 złotych.

Uważajmy!!!

Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Podczas internetowych zakupów, czy też sprzedaży zawsze powinniśmy zachować czujność i dużą dozę nieufności. Chęć szybkiego uzyskania pieniędzy za np. sprzedany towar może okazać się zgubna.

Należy pamiętać również o tym, żeby NIKOMU nie podawać danych do naszej karty bankomatowej. Dane do naszego konta są danymi ściśle wrażliwymi i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich NIKOMU udostępniać!

Przekażmy tego rodzaju ostrzeżenia również członkom naszych rodzin. W ten sposób ochronimy ich przed utrata pieniędzy.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony