Aktualności

OSZUSTWO NA ZDALNY PULPIT - OSTROŁĘCCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ W RAMACH PROWADZONEJ KAMPANII ŚWIADOMY-CZUJNY BEZPIECZNY

Data publikacji 24.03.2023

Kradzież dokonuje się dosłownie na oczach ofiar, ludzie tracą dziesiątki tysięcy złotych, za pełną ich zgodą i przy użyciu legalnego oprogramowania. Tak działa nowy sposób oszustw zwany “na zdalny pulpit”. W różnych wariantach mogą się one zaczynać od problemu z komputerem lub od wizji zarobienia dużych pieniędzy. Pamiętajmy, że nie ma okazji, z reguły osoby, które pod pretekstem inwestycji oferują szybki zysk są oszustami! Nie dajmy się nabrać i ostrzeżmy przed tego rodzaju zagrożeniami naszych bliskich i znajomych. Kampania informacyjna w tym zakresie jest realizowana przez Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Jeszcze niedawno przypominaliśmy o tym, że najczęściej osobami okradzionymi są seniorzy, a już oszuści posługują się nowymi metodami. Ofiary mają często poniżej 40 lat, a dają się nabierać na oszustwa wymagające od nich niemałego zaangażowania.

W tego rodzaju oszustwach chodzi o to, aby namówić ofiarę na zainstalowanie w pełni legalnego i uczciwego programu do zdalnej obsługi komputera. Potem oszust może wymagać od ofiary zalogowania się do banku.

Zwykle jest tak, że ofiara najpierw namawiana jest do skorzystania z jakiejś usługi finansowej, ale potem występuję “problemy techniczne” i do akcji wkracza “konsultant”. Konsultant “wspiera” ofiarę przez zdalny pulpit. W tym momencie ofiary dosłownie patrzą jak ich konta pustoszeją.  Nie reagują, bo wierzą, że to warunek skorzystania z atrakcyjnej oferty lub pozbycia się jakiegoś problemu.

Pamiętajmy, że jeżeli założymy aplikację do obsługi zdalnego pulpitu i damy do niego dostęp osobie nieuprawnionej będzie ona mogła poruszać się na naszym telefonie, bądź komputerze bez żądnych ograniczeń. Apelujemy o ostrożność i zachowanie zasady ograniczonego zaufania podczas tego rodzaju sytuacji.

Ostrołęcka policja ostrzega:

  • Tylko posiadacz danego konta może na nim wykonywać czynności. Pracownicy banków, operatorów i innych instytucji finansowych nigdy nie poproszą o zalogowanie się na konto w celu dokonania na nim zmian zdalnie.
  • Jeśli “konsultant” proponuje Ci zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu – UWAŻAJ to może być oszust
  • Pracownicy banków oraz innych instytucji finansowych nie powinni wymagać instalowania na komputerze użytkownika jakiegokolwiek oprogramowania od firm trzecich.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony