Aktualności

Przekroczyli znacznie prędkość – stracili prawo jazdy. Przypominamy, że to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wszystkich wypadków drogowych, w tym tych najpoważniejszych, czyli śmiertelnych.

Data publikacji 19.06.2017

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjant zatrzyma prawo jazdy. Mimo wielu apeli, z tymi przykrymi konsekwencjami spotkali się kolejni kierujący. Podczas minionego ,,długiego weekendu” 10 z nich zostało zatrzymane prawo jazdy. Informujemy po raz kolejny, że dla osób, którzy ,,za nic” będą mieli bezpieczeństwo swoje oraz innych policjanci nie będą stosować ,, taryfy ulgowej".

Przepisy dotyczące zatrzymywania praw jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości zostały wprowadzone ponad dwa lata temu.

Niestety do chwili obecnej zdarzają się kierujący, którzy nie zwracając na nie uwagi przekraczają dozwoloną prędkość dwukrotnie, a nawet trzykrotnie. Często do takich zdarzeń dochodzi w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań. Na takie zachowanie nie może być przyzwolenia, każdy z nas bez względu na to , czy porusza się autem, jednośladem, czy pieszo ma prawo czuć się bezpiecznie.

Podczas minionego długiego weekendu policjanci z ostrołęckiej drogówki zatrzymali 10 blankietów praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

 

Informujemy po raz kolejny, że policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Natomiast kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Przypominamy również, że pogodna aura i dobre warunki na drogach nie są pretekstem i usprawiedliwieniem do przekraczania dozwolonej prędkości. Apelujemy do kierowców o zachowanie rozwagi i stosowanie się do obowiązujących limitów prędkości.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony