Aktualności

Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze!

Data publikacji 11.01.2023

Zimą nasila się migracja dzikich zwierząt, które mogą nagle pojawić się na drodze. W ciągu ostatnich kilku dni ostrołęccy policjanci odnotowali 2 zdarzenia drogowe z udziałem leśnej zwierzyny. Przypominamy kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w rejonach, gdzie występuje możliwość pojawienia się dzikich zwierząt. Zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej informacja o takim zagrożeniu może trafić do innych kierowców.

Przypominamy kierowcom zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać wjeżdżając w teren, gdzie występują zwierzęta leśne:

  • Nie należy lekceważyć znaku drogowego „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.
  • Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.
  • Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzę gotowe, by przejść przez drogę. Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu.
  • Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
  • Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach - za nim mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim Policję.

Funkcjonariusze zachęcają również do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę "zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych”, dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może też sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony