Aktualności

Oszustwo przy zakupie opału na zimę - ostrołęcka policja przestrzega przed oszustami

Data publikacji 08.12.2022

W całej Polsce odnotowywane są przypadki oszustw nową metodą na węgiel. Apelujemy o wzmożoną ostrożność przy zakupie węgla, pelletu i innego opału w atrakcyjnych cenach i z niesprawdzonych źródeł. Oszuści wykorzystują zamieszanie na rynku węgla i próbują naciągnąć klientów na tzw. super okazje. Na stronach internetowych proponują opał w bardzo atrakcyjnej cenie. Z jednej z nich skorzystała mieszkanka powiatu ostrołęckiego, która postanowiła kupić w ten sposób pellet. Policjanci apelują o rozwagę podczas transakcji internetowych! Przestrzegamy przed super okazjami przy zakupie opału na zimę.

Przestępcy wykorzystują każdą okoliczność. Obok oszustw „na wnuczka”, ”na policjanta”, ”czy na pracownika socjalnego” pojawiają się nowe. Tym razem przestępcy wykorzystują sytuację związaną z opałem.

W tym tygodniu do ostrołęckiej komendy policji zgłosiła się 50-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego, która powiadomiła o oszustwie podczas kupna w internecie tony pelletu.

Kobieta na stronie internetowej znalazła ogłoszenie o sprzedaży tego rodzaju opału. Po wpłaceniu całości pieniędzy za towar w wysokości 2000 złotych na wskazane w ogłoszeniu konto firmy, kontakt ze ”sprzedającym” się urywał. Oczywiście zakupiony pellet nie trafił do kupującej.

 

Co możemy zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?

Na stronie internetowej Polskiej Rady Pelletu znajdziemy informacje o wiarygodnych producentach tego surowca. Warto korzystać z oficjalnych serwisów.

Z całą pewnością nie warto ufać każdemu ogłoszeniu  w popularnych serwisach sprzedażowych publikowanych w Internecie. Osoby, które zamieszczają tego typu oferty, bardzo często robią to po prostu dla szybkiego zysku. Jeśli uda się im kogoś naciągnąć, zwyczajnie urywają kontakt. Jeżeli oferta zamieszczona w sieci wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane.

Ważne!

  • Nie wierzmy we wszystko, co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena - to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
  • Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
  • Nie odpowiadajmy na oferty „super okazji”, przesyłane na e-maila. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy załączonych w takich wiadomościach linków.

 

Powrót na górę strony