Aktualności

POŁĄCZYLI SIŁY, ABY DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE - FILM

Data publikacji 01.12.2022

O tym, że elementy odblaskowe potrafią uratować to co najcenniejsze, czyli ŻYCIE wie chyba każdy. Niestety nie każdy przykłada uwagę to tego, aby ich noszenie było stałym elementem naszego życia. Dlatego ostrołęccy policjanci oraz Rada Osiedla Łazek przygotowali specjalny film mający uzmysłowić pieszym i rowerzystom konieczność korzystania z odblasków na garderobie. Bądź widoczny! Noś odblaski!

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Pieszy, czy też rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, czy też poduszki powietrzne, jak w przypadku osób podróżujących samochodami.

Piesi i rowerzyści to grupy osób, które najbardziej cierpią w zdarzeniach drogowych. Dodatkowo w jesiennej aurze stają się mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież są praktycznie niewidziane dla kierujących pojazdami, natomiast niewielki element odblaskowy powoduje, że stają się oni widoczni nawet z odległości 150 m. To właśnie te dodatkowe metry dają czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze i bezpieczne zatrzymanie.

Chcąc zachęcić mieszkańców do noszenia elementów odblaskowych policjanci z ostrołęckiego Wydziału Prewencji oraz Rada Osiedla Łazek przygotowali film "BĄDŹ WIDOCZNY, NOŚ ODBLASKI”. Film w sposób bardzo obrazowy pokazuje dlaczego noszenie elementów odblaskowych jest takie ważne. Występują w nim ostrołęccy policjanci oraz Radni Osiedla Łazek, którym również zależy, aby mieszkańcy także ich osiedla byli bezpieczni.

Korzystając z okazji przypominamy także, że odblaski po zmroku i poza terenem zabudowanym są obowiązkowe. Ale w każdych innych warunkach są zalecane. Można je przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka i nosić je tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu.

Zachęcamy wszystkich do korzystania z elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym. Przekażmy odblaski naszym bliskim, dzieciom, seniorom z naszych rodzin i zachęćmy ich do ich noszenia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że są bezpieczni.

Podarowany pod choinkę dla naszych bliskich np. element odblaskowy może okazać się najlepszym prezentem, ponieważ uratuje im ŻYCIE!

Autor: kom. Tomasz Żerański
 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.59 MB)

Powrót na górę strony