Aktualności

Policyjne działania ,, Andrzejki” - uwaga: będą wzmożone kontrole trzeźwości

Data publikacji 28.11.2022

,,Andrzejki" i ostatnie dni przed Adwentem to czas, kiedy organizowane są różnego rodzaju imprezy i spotkania towarzyskie. W trosce o bezpieczeństwo osób biorących udział w tego rodzaju spotkaniach ostrołęccy policjanci przeprowadzą wzmożone działania pk. ,,Andrzejki”, które mają na celu, m.in. wyeliminowanie z dróg kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom w rejonie dyskotek oraz lokali gastronomicznych. Jednocześnie informujemy, że w holu głównym ostrołęckiej komendy znajduje się nowoczesny alkomat, dzięki któremu w szybki i anonimowy sposób możemy sprawdzić swoją trzeźwość.

W wigilię św. Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada tradycyjnie obchodzone są „Andrzejki” będące dla wielu osób okazją do zorganizowania ostatniej zabawy przed adwentem. Niektórzy jednak zdecydują się na świętowanie „andrzejek” już podczas nadchodzącego weekendu. W związku z tym apelujemy do kierujących pojazdami o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym nieprowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.

Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny, nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego hasło PIŁEŚ? NIE JEDŹ! niech przyświeca każdemu kierowcy, nie tylko w najbliższe dni ale przez cały rok.

Przypominamy uczestnikom zabaw „andrzejkowych”, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Czasami  nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy „za kierownicę” warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Badanie można wykonać w ostrołęckiej jednostce Policji.

Funkcjonariusze podczas działań będą zdecydowanie reagować na osoby, które będą kierować pojazdami pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. Patroli dokonujących kontroli należy spodziewać się na wszystkich drogach naszego miasta i  powiatu.  Zwiększoną liczbę funkcjonariuszy zarówno tych umundurowanych, jak i ,,po cywilnemu” będzie można także spodziewać się również w rejonach lokali rozrywkowych.

OSTROŁĘCKA POLICJA:

Zanim udamy się na ,,zakrapiane” spotkanie już wcześniej dokładnie zaplanujmy sobie bezpieczny z niego powrót.

Zwracamy się także z apelem o informowanie policji w każdej sytuacji, kiedy będziemy świadkami sytuacji w których ktoś po spożyciu alkoholu wsiada za kierownicę, jeden taki telefon może uchronić od tragedii nieodpowiedzialnego kierowcę, ale też niewinne osoby.

Apelujemy również do osób młodych, często w kilka osób wracających z dyskotek - nie wsiadajcie do pojazdów z osobami, które wcześniej spożywały alkohol. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu może doprowadzić do tragedii.

Przypominamy, że za jazda w stanie nietrzeźwości jest PRZESTĘPSTWEM zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony