Aktualności

Jechał na karcie szefa, jednak to nie wszystkie „grzechy” kierowcy ciężarówki - stracił już prawo jazdy

Data publikacji 07.11.2022

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się kierowca ciężarowego mercedesa wraz z naczepą, który został zatrzymany do kontroli przez patrol z ostrołęckiej drogówki. Mężczyzna jechał na karcie swojego szefa, jednak to nie wszystko. Naczepa od kilku lat nie miała przeglądu technicznego, tachograf nie posiadał ważnej legalizacji, nie posiadał także wymaganych dokumentów dotyczących transportu drogowego. Informujemy, że w strukturach ostrołęckiej komendy znajduje się wyspecjalizowana komórka zajmująca się transportem drogowym, która na bieżąco dba o bezpieczeństwo w tym zakresie. Policjanci zatrzymali już kierowcy prawo jazdy za poruszanie się na cudzej karcie, niebawem jego i jego szefa czekają surowe konsekwencję finansowe.

W miniony piątek jeden z patroli ostrołęckiej drogówki w m. Ponikiew Mała poddał kontroli drogowej ciągnik siodłowy mercedes wraz z naczepą. Za jego kierownicą siedział 20-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. W trakcie kontroli dokumentów okazało się, że naczepa nie posiada od 4 lat przeglądu technicznego. Dalsza kontrola ujawniała kolejne nieprawidłowości z zakresu transportu drogowego.

Okazało się, że kierowca poruszał się nie na swojej karcie, ta znajdująca się w tachografie, która rejestrowała jazdę należała do jego szefa.

Ponadto okazało się, że tachograf nie posiada ważnej legalizacji, dodatkowo nie miał on wymaganych dokumentów. Łącznie policjanci ujawnili 6 naruszeń związanych z wykonywaniem transportu drogowego dotyczących zarówno kierowcy, jak i właściciela firmy.

Nieodpowiedzialny kierowca będzie musiał teraz odpocząć od „pracy”, ponieważ za jazdę na cudzej karcie zatrzymano mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy, został także ukarany mandatem karnym w wysokość 2000 złotych.

Policjanci zatrzymali również należącą do właściciela firmy kartę do tachografu. Sporządzili też dokumentację z kontroli wraz z załącznikiem do protokołu kontroli, wraz z listą stwierdzonych naruszeń. Wykonane zostały odpowiednie wydruki z tachografu, które  zostały zabezpieczone na poczet prowadzenia postępowania administracyjnego.

Przypominamy:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy grozi kierowcy, który podczas bieżącego dziennego czasu prowadzenia pojazdu wykonując przewóz pojazdem wyposażonym w tachograf:

a) wbrew obowiązkowi nie będzie rejestrował za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,

b) będzie używał cudzej karty kierowcy, używał co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używał cudzej wykresówki, używał jednocześnie kilku wykresówek,

c) będzie korzystał z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego lub powodującego podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,

d) lub w przypadku kiedy tachograf został odłączony.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

 

Powrót na górę strony