Aktualności

Ostrołęccy policjanci radzą jak uniknąć wysokiego mandatu

Data publikacji 12.10.2022

Choć z wyprzedzeniem informowaliśmy o zmianach i ostrzegaliśmy przed dotkliwymi konsekwencjami zmian w taryfikatorze, to niektórzy kierowcy wciąż zdają się być zaskoczeni wysokimi karami, jakie na nich czekają za popełnienie wykroczeń drogowych. Jest jeden w 100% skuteczny sposób, by ich uniknąć. Jest to jazda zgodna z przepisami ruchu drogowego!

 

Przypominamy!

Od 17 września 2022 kolejny raz w tym roku zostały zaostrzone przepisy ruchu drogowego. Znacznie łatwiej i szybciej można stracić prawo jazdy, szczególnie jeśli ktoś dopuści się recydywy. Dla łamiących przepisy w tej samej grupie wykroczeń w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia mandaty są dwukrotnie wyższe. Np. jeśli ktoś przekroczył prędkość o przeszło 30 km/h i otrzymał mandat w wysokości 800 zł, przy ponownym takim wykroczeniu zapłaci 1600 zł.

Jednocześnie zwiększyła się maksymalna liczba punktów karnych przyznawanych za jedno wykroczenie z 10 na 15. Zaostrzone przepisy przewidują również kasowanie punktów karnych przyznanych za wykroczenie dopiero po upływie dwóch lat, a nie jak do tej pory po roku.

„Recydywą” objęte też jest m.in. wykroczenie nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Oznacza to, że jeżeli kierowca popełni to samo wykroczenie w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia wysokość mandatu wzrośnie dwukrotnie, czyli w tym przypadku z 1500 zł do 3000 zł. Oprócz nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć także innych wykroczeń w ruchu drogowym, m.in.:

 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim – pierwszy raz: 1500 zł / recydywa: 3000 zł;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 zł / recydywa: 3000 zł;
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp.- pierwszy raz: 1500 zł / recydywa: 3000 zł;
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 zł / recydywa: 2000 zł;
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie- pierwszy raz: 2000 zł / recydywa: 4000 zł;
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 zł / recydywa: 4000 zł;
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka – pierwszy raz – 2500 zł / recydywa: 5000zł.
 • przy przekroczeniu prędkości:
  - o 70 km/h i więcej mandat karny wynosi 2500 zł /5000 zł oraz 15 punktów karnych;
  - od 61 km/h do 70 km/h mandat wynosi 2000 zł / 4000 zł oraz 14 punktów karnych;
  - od 51 km/h do 60 km/h mandat wynosi 1500 zł / 3000 zł oraz 13 punktów karnych;
  - od 41 km/h do 50 km/h mandat wynosi 1000 zł / 2000 zł oraz 11 punktów karnych;
  - od 31 km/h do 40 km/h mandat wynosi 800 zł / 1600 zł oraz 9 punktów karnych.

Należy pamiętać, że w poważnych sytuacjach policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. Wówczas grzywna może wynieść nawet 30 000zł.

Pamiętajmy, że to czy te nowe przepisy dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego należy wyłącznie od nas samych. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze i ewentualna odpowiedzialność spoczywa właśnie na nas.

Niejednokrotnie kierowcy, którzy popełniają wykroczenia w ruchu drogowym winą za nieprzestrzeganie przez nich obowiązująych przepisów obarczaja kontrolująych ich policjantów wymyślając różnego rodzaju wymówki i tłumaczenia. Niektórzy nawet za rażące wykroczenia np. dotyczące podwójnego przekroczenia dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych, czy też szkół i przedszkoli mówią, że jeżdża szybko, ale bezpiecznie. 

Policjanci jednak zbyt często są świadkami ludzkich tragedii spowodowanych właśnie przez kierowców, którym zdawało się, że jeźdżą szybko i bezpiecznie. Proszę wierzyć, że kiedy trzeba iść do członków rodzin osoby, która zginęła w wypadku drogowym i musi się ich poinformować o śmierci córki, wnuczki, bądź matki  zupełnie inaczej "szybka i bezpieczna" jazda jest postrzegana.

Dlatego apelujemy do kierowców i pieszych o daleko idącą ostrożność i odpowiedzialność na drodze. To od Państwa zachowania w dużej mierze zależy również stan bezpieczeństwa. Dla osób, które chcąc uniknąc wysokich mandatów, badź punktów karnych jest proste rozwiązanie-jazda zgodnia z przepisami.

Wielu kierowców twierdzi podczas kontroli drogowych, że  mundurowi "czychają" , żeby nałożyć na nich mandat, otóż jest to całkowita nieprawda. Po prostu funkcjonariusze realizują w ten sposób egzekwowanie  obowiązujących przepisów chcąc zapewanić bezpieczeństwo na drodze poprzez ograniczenie osób ranych i zabitych w wypadkach komunikacyjnych.

Kierowcy, czy piesi którzy łamią przepisy muszą przecież liczyć się z konsekwencjami. Zachęcham nawet do tego, aby zrobić  "na złość" policjantówi i jeżdzić zgodnie z przepisami. Gwarantuje, że żaden z policjantów nie "obrazi" z tego powodu, wręcz przeciwnie taką postawą każdy z nas przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, które jest dla policjantów piorytetem.

Powyżej przypominamy zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 17 października bieżącego roku.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony