Aktualności

Szacunek, rozwaga, ostrożność - zróbmy wszystko, aby piesi byli bezpieczni na drodze. Apelujemy do pieszych o ostrożność nawet w sytuacji kiedy to oni mają pierwszeństwo

Data publikacji 05.10.2022

Wczoraj policjanci z ostrołęckiej drogówki przeprowadzili działania skierowane na bezpieczeństwo osób pieszych. Niestety nie wszyscy kierowcy, ale także piesi i rowerzyści stosowali się do obowiązujących przepisów w tym zakresie. Apelujemy do kierowców o ściągnięcie nogi z gazu, wzmożoną koncentrację i czujność, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych i warunkach słabej widoczności. Pieszym przypominamy o korzystaniu z elementów odblaskowych oraz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Do dyspozycji wszystkich uczestników ruchu są ostrołęccy policjanci, którzy codziennie reagują na niebezpieczne zachowania na drodze, zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych. Prosimy pieszych aby pomimo pierwszeństwa zawsze dokładnie się rozejrzeli, czy przejście będzie bezpieczne.

 Policjanci ostrołęckiej drogówki każdego dnia podejmują działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa osobom pieszym. Jak pokazują statystyki najczęstszą przyczyną wypadków z winy kierowców jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Zbliżając się do niego starajmy zachować się maksymalną czujność i ostrożność.

Bardzo niebezpieczne jest również wyprzedzanie na pasach czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego. Poza terenem zabudowanym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia.

Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze. Nie należy zapominać także, że po stronie osób pieszych istnieją obowiązki wynikające nie tylko z przepisów prawa, ale również z rozsądku.

Przestrzegamy przed nieostrożnym wchodzeniem na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd. To główna przyczyna potrąceń z winy osoby pieszej. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. W tym miejscu mamy pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wbiegać na pasy.

Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi. Równie ważną kwestia jest używanie elementów odblaskowych. Piesi poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym są zobowiązani do używania elementów odblaskowych, dzięki którym są widoczni dla kierowców ze znacznie większej odległości. Warto „świecić” przykładem i zakładać odblaski jak najczęściej – także w mieście, idąc chodnikiem czy przechodząc przez przejście dla pieszych. Każdy, nawet najmniejszy element odbijający światła reflektorów realnie zwiększa naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

Kierowcom i osobom pieszym powinien zawsze towarzyszyć wzajemny szacunek. Zazwyczaj bywa tak, że jedna grupa chce drugiej udowodnić swoją „rację”. Skutki tego w wielu przypadkach są niebezpieczne i mogą skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, a czasami niestety śmiercią. Dlatego korzystając z drogi postawmy się w sytuacji tych „drugich” i wczujmy się w ich sytuację na jezdni, przejściu dla pieszych czy chodniku.

Do dyspozycji kierowców, pieszych i pozostałych uczestników ruchu są ostrołeccy policjanci. Codzienne starania funkcjonariuszy powinny być wsparte odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów prawa - swoistego fundamentu bezpieczeństwa na drogach.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony