Aktualności

UWAGA!!! SPRZEDAJESZ W INTERNECIE I KUPUJĄCY WYSYŁA CI LINK - TO NAJPRAWDOPODOBNIEJ JEST OSZUSTWO!

Data publikacji 29.09.2022

Do ostrołęckich policjantów zgłosiła się kolejna kobieta, która została oszukana na popularnym portalu podczas sprzedaży ubrań. Oszuści zaproponowali jej zapłatę za towar przez stronę internetową, do której przesłali na adres e-mail link. Tam sprzedająca podała dane karty płatniczej, tym samym przekazała dostęp oszustom do swoich pieniędzy. Zamiast zapłaty za towar straciła pieniądze! Po raz kolejny policjanci apelują o ostrożność, nie klikanie w podejrzane linki i nieudostępnianie obcym osobom swoich danych osobowych, w tym numerów karty płatniczej, czy konta bankowego. Rozmawiajmy ze swoimi znajomymi, rodziną i ostrzeżmy ich przed tego rodzaju oszustwami!

 

Wczoraj do dyżurnego ostrołęckich policjantów zgłosiła się 25 - letnia mieszkanka naszego powiatu i poinformowała o oszustwie podczas sprzedaży towaru. Powiedziała, że wystawiła w sieci do sprzedaży na popularnym portalu aukcyjnym sukienkę i wczoraj skontaktował się z nią za pomocą popularnego komunikatora potencjalny kupiec.

Po upewnieniu się, że ogłoszenie jest nadal aktualne zaproponował on, aby zakup odbył się za pośrednictwem serwisu aukcyjnego, na co sprzedająca wyraziła zgodę. Po krótkim czasie otrzymała ona link, po jego kliknięciu została poproszona o podanie numeru karty bankomatowej, daty ważności i kodu CV, na co również przystała. Strona była łudząco podobna do strony jej banku.

Niestety po dokonaniu "transakcji" zgłaszjąca zauważyła, że z jej konta zamiast wpłaty za sprzedaną sukienkę ,,zniknęła” kwota 350 złotych.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Pamiętajmy o zachowaniu zasady ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.

Nigdy nie podawajmy osobom postronnym danych do naszego konta, są to dane wrażliwe i nikt poza nami nie powinien ich znać!!! 

W przypadku otrzymania telefonu, bądź informacji od potencjalnego kupującego zawsze powinniśmy zachować zasadę ograniczonego zaufania i nie działać pod wpływem emocji.

Nie pozwalajmy się namówić na transakcję poprzez podejrzane aplikację, bądź linki. Takie zachowanie z pewnością zmniejszy ryzyku, ze zostaniemy oszukani.

 

Ostatnie sytuacje pokazują , że jeżeli podczas sprzedaży w internecie od potencjalnego kupującego otrzymujemy link, to niemal możemy być pewni, że jest to oszustwo!

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony