Aktualności

KLIKNĘŁA W NADESŁANY LINK I STRACIŁA PONAD 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH. UWAGA: MOŻESZ ZOSTAĆ OSZUKANY W INTERNECIE NIE TYLKO PODCZAS KUPOWANIA PRODUKTÓW, ALE TAKŻE PRZY ICH SPRZEDAŻY!

Data publikacji 18.08.2022

Wiele osób uważa, że oszustwa internetowe zdarzają się najczęściej podczas kupowania towaru w internecie, kiedy to kupiony towar pomimo uiszczenia za niego zapłaty nie dociera do właściciela. Tymczasem, jak pokazują ostatnie zdarzenia możemy paść ofiarą oszustów również podczas sprzedaży towaru. Przekonała się o tym mieszkanka naszego miasta, która w internecie postanowiła sprzedać sukienkę za kwotę 140 zł. Niestety kliknęła w fałszywy link, w który wpisała dane do logowania na jej konto, w efekcie straciła 10300 złotych. Prosimy o ostrożność podczas dokonywania transakcji w sieci. Nie zapominajmy, że takie do naszego rachunku bankowego, czy też konta internetowego są danymi wrażliwymi i NIKOMU nie powinniśmy ich udostępniać!

Wczoraj do dyżurnego ostrołęckich policjantów zgłosiła się 23 - letnia mieszkanka naszego miasta i poinformowała o oszustwie podczas sprzedaży towaru. Powiedziała, że wystawiła w sieci do sprzedaży sukienkę za kwotę 140 złotych i wczoraj skontaktowała się z nią za pomocą popularnego komunikatora potencjalna kupująca.

Po upewnieniu się, że ogłoszenie jest nadal aktualne zaproponowała ona, aby zakup odbył się za pośrednictwem serwisu aukcyjnego, na co sprzedająca wyraziła zgodę. Po chwili otrzymała ona link, po jego kliknięciu została poproszona o podanie numeru karty bankomatowej i innych danych niezbędnych do zalogowania się na jej konto, na co również przystała.

Link według zapewnień osoby sprzedającej miał być potrzebny do przelania środków ma konto ostrołęczanki za sprzedaną sukienkę. Strona była łudząco podobna do strony jej banku.

Niestety po dokonaniu "transakcji" ostrołęczanka zauważyła, że z jej konta ,,zniknęła” kwota 10300 złotych.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Pamiętajmy o zachowaniu zasady ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.

Nigdy nie podawajmy osobom postronnym danych do naszego konta, są to dane wrażliwe i nikt poza nami nie powinien ich znać!!! 

W przypadku otrzymania telefonu, bądź informacji od potencjalnego kupującego zawsze powinniśmy zachować zasadę ograniczonego zaufania i nie działać pod wpływem emocji.

Nie pozwalajmy się namówić na transakcję poprzez podejrzane aplikację, bądź linki. Takie zachowanie z pewnością zmniejszy ryzyku, ze zostaniemy oszukani.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony