Aktualności

ABC taryfikatora ,, co grozi za wyprzedzanie na oznakowanym przejściu dla pieszych” - ostrołęccy policjanci wyjaśniają obowiązujące przepisy

Data publikacji 10.08.2022

Przypominamy, że w wprowadzonym od początku roku nowym taryfikatorze nie zapomniano także o bezpieczeństwie pieszych uczestników ruchu drogowego. Teraz za najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane w stosunku do pieszych grozi mandat w wysokości 1500 złotych. Apelujemy o ostrożność i wzajemny szacunek na drodze.

Na „naszym”  odnotowaliśmy zdarzenia, które miały miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych. Niestety niektóre z nich zakończyły się tragicznie. Dlatego apelujemy zarówno do kierowców, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w tych miejscach. Kierowców prosimy o zmniejszenie prędkości w rejonie przejść dla pieszych, aby w każdej chwili móc zareagować i bezpiecznie zatrzymać pojazd.

Pieszych z kolei prosimy o korzystanie z elementów odblaskowych oraz dokładne rozejrzenie się, zanim zrobimy ten „pierwszy” krok nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych.

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, obowiązujący od początku tego roku nowy taryfikator mandatów wprowadził zwiększone stawki mandatów za najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych.  

Aktualnie za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych. Taka sama wysokość grzywny jest przewidziana w przypadku omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, jak również naruszenia zakazu jazdy wzdłuż chodnika lub przejściu dla pieszych.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niezatrzymania pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznie ograniczonej sprawności ruchowej.

Apelujemy do zarówno do kierowców, jak i pieszych o przestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek na drodze.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony