Aktualności

Obchody "Święta Policji" w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce

Data publikacji 29.07.2022

Lipiec to dla polskich policjantów miesiąc wyjątkowy. W tym czasie przypada bowiem Święto Policji, które stanowi doskonałą okazję do podziękowania funkcjonariuszom i pracownikom największej formacji mundurowej w naszym kraju za ich wytężoną służbę oraz pracę na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Dzisiejszy uroczysty apel z okazji obchodów Święta Policji w Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce, odbył się na placu wewnętrznym ostrołęckiej jednostki. Święto ostrołęckich policjantów zaszczycił swoją obecnością, m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Dariusz Król.

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Chcąc upamiętnić to wydarzenie, w lipcu 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 24 lipca – Świętem Policji. Od tego czasu lipiec stał się dla polskich policjantów miesiącem wyjątkowym, w którym funkcjonariusze i pracownicy tej największej formacji mundurowej w naszym kraju mają okazję usłyszeć podziękowania za swoją wytężoną, pełną zaangażowania służbę oraz pracę. 

Dziś o godzinie 10.00, na placu apelowym Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, odbyły się uroczyste obchody 103 rocznicy powołania Policji Państwowej.

Święto tradycyjnie poprzedzone było wystawieniem warty honorowej i zapaleniem znicza przez Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce mł. insp. Mirosława Olszewskiego pod pomnikiem Poległych Policjantów oraz Mszą Świętą w intencji policjantów w Kościele p.w. Zbawiciela Świata koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję Biskupa Diecezji Łomżyńskiej Janusza Stepnowskiego.

Następnie uroczystości przeniosły się na plac apelowy jednostki. Apel rozpoczął się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta  Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu insp. Dariuszowi Królowi przez dowódcę uroczystości kom. Roberta Stypińskiego.

Po przywitaniu ze sztandarem przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu insp. Dariusza Króla głos zabrał mł. insp. Mirosław Olszewski, który powitał zaproszonych goci wśród których znaleźli się m.in.- Biskup Łomżyński Jego Ekscelencja Janusz Stepnowski, Senator  RP Pan Robert Mamontow, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Dariusz Król, Prezydent Miasta Ostrołęki Pan Łukasz Kulik, Starosta ostrołęcki Pan Stanisław Kubeł, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego w osobach Pana Mirosława Augustyniaka, Pana Marcina Grabowskiego, Pana Krzysztofa Winiarskiego, a także Burmistrz i Wójtowie poszczególnych gmin powiatu ostrołęckiego.  Ceremonię swoją obecnością zaszczycili także: Prezes Sądu Rejonowego w Ostrołęce Pan Waldemar Ustaszewski,  Zastępca Prokuratora Okręgowego w Ostrołęce Pani Anna Drewnowska. Prokurator Rejonowy w Ostrołęce Pani Dorota Korzep – Czekalska, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowi Mazowieckiej mł. insp. Krzysztof Szymański, mł. insp. Dariusz Brzezicki Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa mazowieckiego w Radomiu, a także Komendanci i Dyrektorzy zaprzyjaźnionych służb mundurowych, byli Komendanci ostrołęckiej jednostki oraz kadra kierownicza i policjanci Wydziałów Zamiejscowych KWP zs. w Radomiu oraz Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

W dalszej części uroczystości wręczone zostały przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ostrołęce insp. Dariusza Króla akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Łącznie na wyższe stopnie policyjne awansowało w tym roku 105 funkcjonariuszy.

Po awansach nastąpiło powołanie nadkomisarza Krzysztofa Samula na Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce.

W dalszej części uroczystości miało miejsce wręczenie  medali za Zasługi dla NSZZP woj. Mazowieckiego, Pro Mazovia oraz za Zasługi dla Pożarnictwa. Prezydent Miasta Ostrołęki oraz Starosta Ostrołęcki Pan Stanisław Kubeł również nagrodzili policjantów wyróżniających się w służbie.

Zarówno Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Dariusz Król, jak i Komendant Miejski Policji w Ostrołęce podczas swoich wystąpień oprócz gratulacji życzyli także funkcjonariuszom spokoju i satysfakcji z wykonywanej służby, przekazali również podziękowania za codzienne wsparcie dla ich rodzin.

Uroczysty apel zakończył się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Dariuszowi Królowi przez dowódcę uroczystości.  

kom. Tomasz Żerański

 

Pliki do pobrania

  • 11.05 MB
Powrót na górę strony