Aktualności

NIE ZWERYFIKOWAŁA PROŚBY P POŻYCZKĘ OD ZNAJOMEJ Z PORTALU SPOŁECZNOŚCIOWEGO – OSTROŁĘCZANKA ZOSTAŁA OSZUKANA

Data publikacji 19.07.2022

,,Mam jakiś problem z bankiem, nie mogę zapłacić za zakupy przez internet. Miałabyś może mi to zapłacić, a ja bym Ci kasę oddała” - od takiej właśnie prośby rozpoczęło się wczoraj oszustwo metodą „na znajomego” z popularnego portalu społecznościowego. Niestety 18 – letnia mieszkanka Ostrołęki nie zweryfikowała prośby swojej znajomej dzwoniąc pod numer, który ma zapisany do niej od lat i podała jej kody do płatności internetowej. W wyniku działania oszustów ostrołęczanka straciła 270 złotych. Po raz kolejny przestrzegamy mieszkańców przed pochopnym udzielaniem pożyczek znajomym z internetu. Za każdym razem kiedy otrzymamy taką prośbę zadzwońmy do naszego znajomego i upewnijmy się, czy rzeczywiście potrzebuje on pomocy finansowej!

Od dawna schemat działania oszustów wyłudzających przez portale społecznościowe kody do płatności internetowej jest taki sam.  Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego.  Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod do płatności internetowej, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

Co radzi policja? Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Apelujemy do Państwa o daleko idącą ostrożność. Po otrzymaniu takiej prośby o pożyczkę bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego  pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat i zweryfikować prośbę o pożyczkę.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony