Aktualności

Włamania do domów jednorodzinnych - reagujmy kiedy widzimy obce samochody i osoby „kręcące” się pod naszymi domami. O swoich podejrzeniach powiadamiajmy policję!

Data publikacji 19.07.2022

Ostrołęccy policjanci poszukują sprawców kradzieży z włamaniem do dwóch domów jednorodzinnych, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie naszego miasta i powiatu. W związku z powyższym apelujemy do mieszkańców o powiadamianie policji o podejrzanych osobach i samochodach, które bez celu znajdują się w rejonie naszych domów, czy bloków. Za każdym razem policjanci przyjadą na miejsce i sprawdzą „intencje” takich osób. Nie zapominajmy również włączać systemu alarmowego w porze dziennej, jeśli wyjeżdżamy nawet na krótki czas. Zgłoszenia o podejrzanych osobach i samochodach można przekazywać bezpośrednio do dyżurnego ostrołęckich policjantów pod numer telefonu 47 704 14 24.

Właściwa reakcja mieszkańców może w ogromnym stopniu pomóc zabezpieczyć nasze mienie. Pamiętajmy, że szybkie zgłoszenie, to szybka reakcja funkcjonariuszy i szansa na zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku.

Bardzo często to państwa sygnały mają ogromny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. Odpowiednia reakcja przyczynia się do zatrzymania sprawców. Pamiętajmy, że szybkie zgłoszenie, to szybka reakcja, dlatego kiedy widzimy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania obcy samochód jeżdżący bez celu, bądź stojący zaparkowany poinformujmy o tym policjantów.

Niezwykle ważne jest także włączanie systemów alarmowych również w porze dziennej, np. gdy wyjeżdżamy do sklepu na przysłowiową chwilę! Dobrym zabezpieczeniem przed włamaniami jest także czujny sąsiad, który pod naszą nieobecność będzie miał „oko” na nasze mienie.

Chcąc uchronić się przed włamaniami niezbyt dobrym pomysłem jest również zamieszczanie na portalach społecznościowych zdjęć z wakacji. W ten sposób potencjalny amator cudzej własności ma jasną informację, że dom, czy też mieszkanie jest prawdopodobnie zostawione bez opieki.

Tak samo sytuacją się przedstawia w rejonie bloków. Obce osoby chodzące bez celu po klatkach schodowych  również powinny wzbudzić naszą czujność.

Podczas przekazywania zgłoszenia starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów o podejrzanych osobach, lub samochodach np. markę i kolor pojazdu, numery rejestracyjne, a także ubiór osób, które  wzbudzają nasze obawy.

ZAMYKAJMY DRZWI NAWET JEŚLI JESTEŚMY W DOMU

Pamiętajmy również, aby nawet wtedy kiedy całą rodziną jesteśmy w domu, czy mieszkaniu zamykać drzwi na klucz.

Bardzo często będąc w domu w ciągu dnia zamki  drzwi naszych domów są otwarte. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wśród przestępców są również osoby, które będą chciały wykorzystać naszą niefrasobliwość.  Sprawcy mogą chodzić po klatkach schodowych i sprawdzać które mieszkanie jest otwarte. Jeśli takie znajdą wchodzą po cichu do przedpokoju, czy innych pomieszczeń i zabierają cenne przedmioty, a my orientujemy się o ich utracie nawet kilka godzin po zaistniałym zdarzeniu.

Należy pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz przed pójściem spać i  w sytuacjach, kiedy często nawet z kilkoma członkami rodziny jesteśmy w domu, czy mieszkaniu.

Tego typu zgłoszeń można dokonywać całkowicie anonimowo bezpośrednio do dyżurnego ostrołęckich policjantów pod numer pod numer telefonu 47 704-14-24.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony