Aktualności

Dwa skuteczne pościgi ostrołęckich policjantów za pijanymi kierowcami - zero tolerancji dla drogowych bandytów

Data publikacji 18.07.2022

Tylko podczas minionego weekendu mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zmuszeni zostali do podjęcia dwóch pościgów za niebezpiecznymi kierowcami, którzy po popełnieniu wykroczeń w ruchu drogowym nie zatrzymali się do policyjnej kontroli. Szybko okazało się, że decyzja o zatrzymaniu pojazdów była strzałem w 10, obydwaj bezmyślni kierowcy byli pod wpływem alkoholu, dodatkowo jeden z nich nie miał prawa jazdy! Informujemy, że wobec tego rodzaju kierowców za każdym razem będziemy działań zdecydowanie i stosować zasadę „ zero tolerancji”. Przypominamy, że niezatrzymanie się do policyjnej kontroli to PRZESTĘPSTWO zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności – warto o tym pamiętać!

Ostrołęccy policjanci 24 godziny na dobę są obecni na drogach Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tylko podczas minionego weekendy prowadzili dwa policyjne pościgi, które zakończyły się udaremnieniem jazdy nieodpowiedzialnym kierowcom.

W minioną sobotę policjanci z ostrołęckiej drogówki zauważyli szybko jadące na terenie Ostrołęki audi. Pomiar jego prędkości wykazał, że jego kierowca przekroczył dozwoloną prędkość aż o 31 km. W związku z powyższym mundurowi dali kierowcy jasne sygnały do zatrzymania. Jednak kierowca audi je zignorował i zaczął uciekać, mundurowi ruszyli za nim w pościg.

Po kilkuset metrach „uciekinier” zjechał w drogę gruntową, porzucił pojazd i zaczął uciekać pieszo. Po około 100 metrach został zatrzymany przez policjanta ostrołęckiej drogówki. Bezmyślnym kierowcą okazał się 27 - letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Sprawdzenie jego osoby w policyjnej bazie danych szybko wskazało prawdopodobną przyczynę jego ucieczki, mężczyzna nie posiadał prawa jazdy, poza tym znajdował się pod wpływem alkoholu.

Drugi policyjny pościg  w minioną sobotę o godzinie 4 rano. Dbający o bezpieczeństwo na terenie Ostrołęki policjanci z ostrołęckiego Wydziału Patrolowego na ul. Ostrowskiej zauważyli audi a6, którego kierowca podjął manewr wyprzedzania na oznakowanym przejściu dla pieszych.

W tym przypadku również kierowca audi zamiast zastosować się do wyraźnych sygnał do zatrzymania wydanych przez umundurowanych policjantów rozpoczął ucieczkę, również szybko został zatrzymany. Okazał się nim 23 - letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego. Dalsze policyjne czynności wykazały, że jego również nie powinno być na drodze w roli kierowcy, ponieważ alkomat wykazał w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu. Bezmyślnemu kierowcy policjanci zatrzymali prawo jazdy.

Niebawem obydwaj nieodpowiedzialnych kierowców czekają surowe konsekwencję karne i finansowe.

Przypominamy: Od początku czerwca 2017 roku obowiązują przepisy, które zakładają, że osoba która nie wykona polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego do kontroli drogowej, wydanego przez policjanta (lub inną osobę uprawnioną do kontroli) przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, popełnia przestępstwo. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Warto o tym pomyśleć zanim wciśniemy pedału gazu, zamiast hamulca na widok policjantów.  

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony