Aktualności

Włamanie na konto społecznościowe i prośba o pożyczkę. Właściwe zachowanie znajomych z portalu

Data publikacji 05.07.2022

Trzeźwością umysłu okazali się znajomi na portalu społecznościowym mieszkanki Ostrołęki, którzy otrzymali prośbę o pożyczkę. Okazało się, że sprawca włamał się na konto 30-latki i w ten sposób chciał się wyłudzić pieniądze. Apelujemy o ostrożność w przypadku otrzymania prośby o pożyczkę. Najlepiej zadzwonić do znajomego na numer, który mamy zapisany od lat, a nie, który podaje nam w korespondencji na portalu i upewnić się osobiście, czy rzeczywiście potrzebuje pożyczki.

Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika  portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki. 

Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że rozmawiają ze swoim znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności. W konsekwencji pieniądze trafiają na konto oszusta.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych, w  których proszą o pożyczkę pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się osobiście lub telefonicznie  ze znajomym w celu upewnienia się, czy faktycznie to on potrzebuje tego rodzaju pomocy.  W przypadku tego rodzaju prośby nie kierujmy się pośpiechem, a zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie kłopotów.

Przypominamy, używając komputerów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z dostępem do Internetu pamiętajmy również o kilku ważnych zasadach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa,  co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania. Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

kom. Tomasz Żerański
 

Powrót na górę strony