Aktualności

Potrącił rowerem pieszych - nie uniknął odpowiedzialności. Ostrołęccy policjanci przypominają przepisy ruchu drogowego dotyczące miłośników rowerów

Data publikacji 27.06.2022

1700 zł mandatem został ukarany rowerzysta, który w minioną sobotę wjechał w grupę pieszych. Okazał się nim 46 - letni mieszkaniec Ostrołęki. Apelujemy do rowerzystów o rozwagę i odpowiedzialności. Przypominamy, że poza małymi wyjątkami istnieje zakaz poruszania się rowerzystów po chodnikach!

Ostrołęccy policjanci prowadzili działania skierowane na ustalenie rowerzysty, który w sobotni wieczór potrącił na chodniku grupę pieszych. W wyniku zdarzenie 2,5 letnia dziewczyna trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń ciała.

W trakcie policyjnych działań okazało się, że komunikat prasowy ostrołęckich policjantów w lokalnych mediach w dużym stopniu pomógł w szybkim ustaleniu tożsamości kierowcy jednośladu.  Mężczyzna zachował się odpowiedzialnie i po przeczytaniu artykułu o zdarzeniu w lokalnych mediach sam około godziny 10:30 zgłosił się do dyżurnego ostrołęckiej komendy policji i przyznał się do spowodowania zdarzenia drogowego.

 Okazał się nim 46 - letni mieszkaniec Ostrołęki. Z uwagi na fakt, że dziecko nie odniosło poważnych obrażeń to całe zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. W związku z powyższym mężczyzna został ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 1700 złotych.

Poniżej ostrołęccy policjanci przypominają aktualne przepisy dotyczące poruszania się rowerem:

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jazda po chodniku rowerem jest zabroniona. Rowerzysta na terenie miasta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a jeżeli takiej nie ma, powinien jeździć ulicą.

Są trzy wyjątki od tej zasady. Rowerzysta może jechać po chodniku, kiedy:

  • Opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).”

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić jego po przejściu dla pieszych. Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych.

Ostrołęccy funkcjonariusze będą kontynuować wzmożone kontrole rowerzystów. Osoby nieprzestrzegające przepisów drogowych, np. poruszające się jednośladem po chodniku, powinny liczyć się z otrzymaniem mandatu karnego.

Apelujemy także o wzajemny szacunek na drodze.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony