Aktualności

Oszukana w internecie - zastanówmy się dobrze zanim udostępnimy komuś kod do płatności

Data publikacji 07.06.2022

Ponad 1000 zł straciła 33 - letnia kobieta, która postanowiła kupić na portalu społecznościowym radio oraz telefon komórkowy. Po ustaleniu ceny udostępniła sprzedającemu kod do płatności. Ten po otrzymaniu pieniędzy zablokował możliwość z nim kontaktu. Po raz kolejny upominamy, aby w świecie wirtualnym podobnie jak w realnym stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Jeśli chodzi o zakupy ,, w sieci”, to zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić do takiego sklepu.

Podczas tego rodzaju zakupów najbezpieczniejszą forma płatności będzie ,,za pobraniem”.  Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę sprawdźmy dokładnie jej dane, czy np. numer nip, czy numer konta na które mamy przelać gotówkę jest taki sam, jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki, czy witryny zmieniając jednak np. numer konta na które ma być przelana gotówka.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołeka

Powrót na górę strony