Aktualności

Oszustwo na wynajem „fałszywych kwater”. Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

Data publikacji 06.06.2022

Ostrołęccy policjanci przestrzegają przed oszustwami na wynajem „kwater widmo”. To zjawisko staje się częstsze zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Oszuści posuwają się do różnych metod, by zdobyć pieniądze swoich ofiar. Dzięki działaniom informacyjnym policjantów wielu osobom udaje się uniknąć zagrożenia w porę. Niestety jednak w dalszym ciągu zdarza się, że niektórzy za swoją ufność płacą wysoką cenę. Za niezweryfikowanie przedstawianych informacji, niektórzy płacą oszczędnościami swojego życia. Pośpiech i niestosowanie zasady ograniczonego zaufania, zamiast wymarzonych wczasów funduje stres związany z próbą odzyskania straconych pieniędzy.

Metoda oszustwa na „wynajem kwater, których nie ma” polega na zamieszczeniu przez oszusta na portalach ogłoszeniowych spreparowanych ogłoszeń, dotyczących wynajmu domku letniskowego, czy apartamentu. Oszuści skrzętnie przygotowują się do kontaktu z potencjalnym klientem i tworzą wymarzone, atrakcyjne oferty najmu, uzupełnione pięknymi fotografiami, kuszące doskonałą lokalizacją i ostatecznie atrakcyjną ceną, która błyskawicznie trafia do potencjalnego klienta, jako specjalna okazja – ostatnia szansa. Widok z okna takiego apartamentu czy domku jest skutecznie dobrany i zapiera dech w piersiach.

Mechanizm działania oszustów jest prosty. Po wpłaceniu zaliczki pod wskazany numer bankowy kontakt z nimi z reguły się urywa.

Co zrobić, aby nie dać się oszukać?

Największą czujność musimy zachować zwłaszcza w przypadku gdy mamy do czynienia z super okazją – okazjonalną ceną. Każdą super ofertę porównajmy z cenami podobnych kwater o podobnym standardzie – te odbiegające od normy powinny dać nam do myślenia.

Weryfikacja…

To prosta czynność, dzięki której już na wstępnie dowiesz się, czy kwatera, która Cię interesuje, faktycznie istnieje. Zapytaj wynajmującego o dokładną lokalizację, adres i postaraj się zebrać jak najwięcej informacji na temat danego obiektu. Pamiętaj, że opinie zawarte w komentarzach pod zamieszczoną ofertą nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością. Każdy, kto w sposób legalny oferuje na wynajem kwaterę czy domek letniskowy nie będzie miał nic do ukrycia i w dogodny sposób umożliwi nam weryfikacje danego ogłoszenia pod kątem jego wiarygodności. Na uczciwym zrealizowaniu zamówienia zależy nie tylko wynajmującemu, ale i najemcy, który za wynajem płaci często pieniądze odkładane przez dłuższy czas.

Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa pamiętajmy o zabezpieczeniu na wszelki wypadek dokumentacji związanej z transakcją wynajmu kwatery. W razie niewywiązania się oferenta z zawartej umowy pomocnym do odzyskania należności będą informacje przesyłane w wiadomościach SMS za pomocą poczty elektronicznej. Uczciwy sprzedawca nie będzie stronił od wystawienia faktury, rachunku czy paragonu nawet w przypadku wpłaty zaliczki za wynajem.

 

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony