Aktualności

Plaga internetowych oszustw. Ostrołęccy policjanci przestrzegają: w świecie wirtualnym, jak i realnym stosujmy zasadę ograniczonego zaufania!

Data publikacji 25.05.2022

Tylko wczoraj ostrołęccy policjanci otrzymali trzy zgłoszenia dotyczące oszustw podczas internetowych zakupów. Mieszkańcy zgłosili, że pomimo zapłaty nie otrzymali oni zamówionych przesyłek, ani też zwrotu gotówki. Bądźmy bardzo ostrożni podczas dokonywania tego rodzaju transakcji.

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, zakupów, wymiany informacji lub jako forma relaksu. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo możemy stać się ofiarą.

Tylko wczoraj ostrołęccy policjanci przyjęli trzy zgłoszenia dotyczące oszustw podczas internetowych zakupów.

W pierwszej sytuacji 65 - letni mieszkaniec Ostrołęki zawiadomił, że na platformie portalu społecznościowego zakupił meble ogrodowe za kwotę 750 złotych.

Do kolejnego oszustwa doszło na terenie gm. Goworowo, 47 - kobieta w „sieci” postanowiła kupić robot wielofunkcyjny za kwotę 1880 złotych.

Ostatnie oszustwo podczas internetowych zakupów miało miejsce w Ostrołęce. 38 - letni ostrołęczanin zamówił szafkę rtv u „producenta” za kwotę 2000 zł.

 

Niestety pomimo przelania pieniędzy na wskazane przez osoby sprzedające konta kupujący nie otrzymali zamówionych przesyłek, ani też zwrotu gotówki.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Pamiętajmy !

Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze.

Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to Policji go namierzyć.

Sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.

Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”.

Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".

Jeżeli zostaniesz poproszony za pośrednictwem wiadomości sms, e-mail o przelanie pieniędzy znanej ci osobie, a treść tej prośby pochodzi z nieznanego źródła, potwierdź to. Zadzwoń i upewnił się czy tej osobie na pewno są potrzebne pieniądze, czy to ona wysłała do ciebie wiadomość. Jeśli to potwierdzisz to wtedy dopiero wykonaj przelew.

W internecie podobnie, jak w życiu stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony