Aktualności

Ostrołęccy policjanci rozmawiają z młodzieżą o bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji

Data publikacji 24.05.2022

Choć do końca roku szkolnego pozostało jeszcze trochę czasu, to już teraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce rozpoczęli cykl spotkań poświęconych szeroko pojętemu bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku. A wszystko po to, aby dzieci i młodzież była bezpieczna i wiedziała jak ma się zachować w sytuacjach zagrożenia.

Dzisiaj w ZSZ nr 2 miała miejsce akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do uczniów tej szkoły. Polegała ona na uczestnictwie w blokach tematycznych odnoszących się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nad wodą, bezpiecznych wyjazdów wakacyjnych, bezpieczeństwa podejmowania pracy zarobkowej i związanego z tym handlu ludźmi.

Samorząd uczniowski przygotował grę online służącą poprawie bezpieczeństwa młodzieży. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele Wydziału Prewencji KMP w Ostrołęce, WOPR, PUP i ZSZ nr 2.

Funkcjonariusze ostrołęckiej komendy policji podczas spotkania policjanci poruszyli tematy związane z zagrożeniami, jakie mogą spotkać dzieci i młodzież w czasie wypoczynku nad wodą oraz w życiu codziennym. Zostały omówione zasady bezpiecznej zabawy i bezpiecznego korzystania z kąpielisk.

Następnie poruszono także temat bezpieczeństwa w sieci, w szczególności na portalach społecznościowych. Policjanci zwrócili uwagę, że na tego rodzaju stronach często sami nieświadomie umieszczamy informacje, które mogą wykorzystać przestępcy zajmujący się np. włamaniami, kradzieżami, pornografią dziecięcą, a także handlem ludźmi.

Z uwagi na fakt, że okres wakacyjny sprzyja wyjazdom i nawiązywaniu przypadkowych znajomości (także przez internet) stróże prawa przestrzegali młodzież przed zbytnią ufnością wobec obcych i radzili, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. W tym kontekście omówiona została odpowiedzialność prawna osób nieletnich, które od 13 roku życia odpowiadają przed sądem rodzinnym za czyny karalne. Świadomość, że w tym wieku można już ponosić odpowiedzialność za swoje czyny jest bardzo ważna dla młodych ludzi, którzy często nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie lub zachowanie kolegów czy koleżanek może być niezgodne z prawem. W tym miejscu podkreślono, jak należy zachowywać się w środowisku rówieśniczym i w szkole, oraz omówiono zjawisko cyberprzemocy – czyli wszelkich niebezpieczeństw i łamania praw innych osób w sieci.

Podczas wizyty mundurowi rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie podczas wakacji, przestrzegając młodzież przed dopalaczami, narkotykami oraz piciem alkoholu. Podczas symulacji wykorzystano także alkogogle - zniekształcenie obrazu, spowolnienie czasu reakcji, problemy z oceną odległości i kierunków - to tylko niektóre z efektów obecności alkoholu  i narkotyków w organizmie. O tym, jak zmienia się świat osoby nietrzeźwej  i pod wpływem środków odurzających miała okazję przekonać się młodzież zakładając te specyficzne okulary.

Dalsze spotkania już wkrótce.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony