Aktualności

POLICJA OSTRZEGA ! NIE WCHODŹ W PRZESŁANE LINKI. UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!

Data publikacji 24.05.2022

Ostrołęccy policjanci ostrzegają mieszkańców przed oszustami i ich kolejnymi nowymi metodami oszustw ! W ostatnim czasie oszuści za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych oraz stron przypominających strony bankowe wyłudzają pieniądze od osób. Niczego nieświadoma ofiara wchodzi w link, który przekieruje ją na stroną internetową, gdzie wpisuje dane z kart płatniczych lub hasła do bankowości internetowej. W podobny sposób została oszukana mieszkanka naszego miasta. Oszuści przesłali jej sms z linkiem, że odetną prąd w jej mieszkaniu. Po "kliknięciu" w link okazało się, że z jej konta została wypłacona kwota 1000 złotych. Policja apeluje o wzmożoną czujność, ostrożność i ograniczone zaufanie!

W ostatnim czasie na terenie powiatu  ostrołęckiego odnotowaliśmy kilka zgłoszeń dotyczących oszustwa za pośrednictwem znanych  internetowych portali ogłoszeniowych, komunikatorów czy też łudząco przypominających strony bankowe. Dostałeś SMS-a, w którym zakład energetyczny lub firma kurierska prosi Cię o dopłacenie niewielkiej kwoty, a dalej przesyła link do wykonania przelewu? Uważaj, to oszustwo!

Po raz kolejny apelujemy do mieszkańców  o rozsądek i nie przekazywanie żadnych danych z kart kredytowych oraz loginów i haseł do kont bankowych. Oszuści biorą na cel osoby, który w sieci sprzedają swój towar.

Przestępcy pod pretekstem zakupy danego produktu wysyłają przez komunikator społecznościowy do sprzedającego link, który przekierowuje ich do strony złudnie przypominającą portal ogłoszeniowy. Do załączonego linku jest podana instrukcja postępowania, aby odebrać pieniądze od rzekomego kupującego. Niczego nieświadoma ofiara podaje oszustom dane z karty płatniczej bądź kredytowej lub rachunków bankowych. W podobny sposób są oszukiwani klienci banków, do których również są wysyłane linki do stron łudząco przypominające prawdziwe strony bankowe. I w tym przypadku niczego nie świadome osoby przekazują swoje dane, numery kont, hasła, loginy.

Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą posiadanych na kontach pieniędzy.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony