Aktualności

KLIKNĘŁA W NADESŁANY LINK - OSZUST NA JEJ DANE ZACIAGNĄŁ POŻYCZKĘ W KWOCIE PONAD 7 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Data publikacji 16.05.2022

Ostrołęccy policjanci wielokrotnie informowali, aby nie klikać w linki niewiadomego pochodzenia. O tym jakie mogą z tego tytułu grozić konsekwencję finansowe przekonała się mieszkanka Ostrołęki, który kliknęła w nadesłany jej link. 38 - latka mylnie sądziła, że poprzez link otrzyma potwierdzenie przelewu za wystawione przez nią na ogólnopolskim portalu z używana odzieżą spodnie. Pamiętajmy, że jeśli ktokolwiek wymaga podania danych karty płatniczej lub danych służących do logowania do bankowości, oznacza to najprawdopodobniej próbę oszustwa. Jedno kliknięcie w fałszywy link może spowodować utratę oszczędności całego życia!

Podczas minionego weekendu do ostrołęckiej policji zgłosiła się 38 - letnia ostrołęczanka i powiadomiła o próbie oszustwa podczas sprzedaży na popularnym portalu aukcyjnym z używaną odzieżą.

Kobieta powiedziała, że  w niedzielę wystawiła do sprzedaży ubrania. Po krótkim czasie odezwała do niej się potencjalna kupująca na spodnie dżinsowe, która wyraziła chęć ich zakupu.

W trakcie rozmowy kupująca przesłała 38 - latce potwierdzenie zakupu w formie linku. Po jego kliknięciu ostrołęczanka została przekierowana na stronę swojego banku, na którą przy użyciu swoich haseł się zalogowała.

Niestety zamiast potwierdzenia przelewu sprzedająca otrzymała wiadomość na pocztę mailową o złożonym w jej imieniu wniosku kredytowym opiewającym na kwotę ponad 7 tysięcy złotych. Po chwili otrzymała kolejnego maila który zawierał informację, że wniosek kredytowy został rozpatrzony pozytywnie i pieniądze zostaną przelane na wskazane przez jego wnioskodawcę konto.

Ostrołęczanka mając świadomość, że nie składała żadnego wniosku kredytowego zorientowała się, że ma do czynienia z oszustami i szybko zablokowała swoje konto. Powyższa sytuacja niech będzie przestrogą dla tych, którzy kupują i sprzedają w internecie.

Apelujemy, aby nie klikać w linki przesyłane nam poprzez wiadomości e-mali, czy za pośrednictwem sms bądź też komunikatorów internetowych pochodzące od nieznanych nam osób.

Prosimy o zachowanie rozsądku i ostrożności podczas internetowych zakupów:

  • robiąc zakupy w sieci, korzystać należy jedynie ze sprawdzonych sklepów,
  • należy sprawdzić, jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości można zadzwonić,
  • przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić opinie o sprzedawcy i sklepie,
  • należy także unikać zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie - może to sugerować oszustwo,
  • jeśli mimo zachowania ostrożności dojdzie do oszustwa, należy zgłosić to policjantom,
  • nie klikajmy w nadesłane linki pochodzące od nieznanych osób czy źródeł, zawsze dokładnie czytajmy, co zawierają przesłane wiadomości,
  • nigdy nie podajmy danych do logowania do bankowości internetowej ani nie przekazujmy obcym kodów do płatności internetowych.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony