Aktualności

Podsumowanie działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 13.05.2022

Ostrołęccy policjanci, brali udział w ogólnopolskich działaniach pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Tego typu działania prowadzone są cyklicznie, aby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym - zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. Niestety nie wszyscy stosowali się do obwiązujących przepisów w tym zakresie.

Wczoraj na terenie naszego powiatu prowadzone były działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. W ramach działań policjanci kontrolowali stosowanie się do przepisów ruchu drogowego zarówno przez niechronionych uczestników, jak i kierowców.

Podczas akcji policjanci ujawnili aż79 wykroczeń, które w zdecydowanej większości były popełnione przez pieszych. 44 z nich przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Dodatkowo jeden pieszy wszedł na przejście na czerwonym świetle, odnotowano także pieszego, który przechodząc przez przejście popełnił wykroczenie polegając na korzystaniu przez niego z telefonu.

Ujawniono także 30 rowerzystów, którzy w sposób niedozwolony przejeżdżali przejście dla pieszych powodując przy tym zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Natomiast jeżeli chodzi i kierowców, to odnotowano trzy przepadki nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych. Na kierowców nałożono zgodnie z obowiązującym taryfikatorem mandaty karne w wysokości 1500 złotych oraz 10 punktów karnych.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Kierowcy powinni pamiętać, że dojeżdżając do przejść dla pieszych powinni zdecydowanie zmniejszyć prędkość i w razie potrzeby zatrzymać pojazd.

Jednak, aby być bezpiecznym to trzeba być widocznym, dlatego prosimy pieszych i rowerzystów o noszenie elementów odblaskowych, w które potrafią uratować życie.

Podarujmy naszym bliskim kamizelkę odblaskową, być może to będzie dla nich najlepszy prezent jaki otrzymają, ponieważ uratuje im to co najcenniejsze...życie.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony