Aktualności

KMP Ostrołęka - nieetatowa grupa realizacyjna w akcji

Data publikacji 27.04.2022

W poniedziałek o godzinie 6:00 rano ostrołęccy policjanci wchodzący w skład nieetatowej grupy realizacyjnej na terenie Ostrołęki przystąpili do zatrzymania mężczyzny na którego został wydany nakaz przymusowego doprowadzenia. Z ustaleń wynikało, że mężczyzna może być niebezpieczny. Zaledwie po kilkudziesięciu sekundach policyjnej akcji mężczyzna był już obezwładniony.

Nieetatowa grupa realizacyjna powstała w strukturach Komendy Miejskiej w Ostrołęce w ubiegłym roku. Została ona powołana, m.in. do zatrzymywania niebezpiecznych osób. W jej skład wchodzą doświadczeni funkcjonariusze. Kandydatów do powstałej grupy poszukiwano wśród instruktorów policyjnych z zakresu taktyk i technik interwencji oraz strzelań policyjnych, a także pośród funkcjonariuszy uprawiających różnego rodzaju dyscypliny sportowe. Funkcjonariusze z ostrołęckiej grupy na co dzień profesjonalnie uprawiają od wielu lat: karate, mma i boks.

Poza tym członkowie grupy podlegają szczególnym szkoleniom specjalistycznym w zakresie, m.in. taktyk i technik interwencyjnych. Już na etapie planowania grupy realizacyjnej zdawano sobie sprawę, że aby była ona skuteczna oprócz wysokich umiejętności jej członków musi być także dobrze wyposażona.

Dlatego policjanci zostali doposażeni, m.in. nowoczesną broń długą, kamerę termowizyjną, kamizelki kuloodporne, broń krótką o zwiększonej sile ognia,  hełmy, a także specjalistyczne wyposażenie techniczne.

W miniony poniedziałek członkowie z ostrołęckiej grupy realizacyjnej otrzymali zadanie zatrzymania mężczyzny wobec którego został wydany nakaz przymusowego doprowadzenia. Z uzyskanych informacji wynikało, że mężczyzna może posiadać niebezpieczne narzędzie, którego może użyć w stosunku do interweniujących policjantów.

Policyjna akcja została zaplanowana kilka minut po godzinie 6 rano i została przeprowadzona bardzo sprawnie.

Zaledwie po kilkudziesięciu sekundach mężczyzna został obezwładniony i przetransportowany do ostrołęckiej komendy policji, gdzie wykonywane z nim były dalsze czynności procesowe.

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony