Aktualności

Ktoś podejrzany ‘’kręci się” obok naszego domu, bloku, czy parkingu – poinformujmy o tym policję!

Data publikacji 24.02.2022

Ostrołęcka policja apeluje do mieszkańców Ostrołęki i powiatu o zwracanie szczególnej uwagi bez względu na porę dnia i nocy na podejrzane osoby i samochody, które bez celu poruszają się w rejonie domów i klatek schodowych bloków. Przestępcy często właśnie w taki sposób dokonują obserwacji, by następnie ‘’połaszczyć się’’ na nasze mienie. Za każdym razem policjanci przyjadą na miejsce i sprawdzą intencję takich osób. Nie myślmy, że zrobi za nas to ktoś inny i reagujmy za każdym razem w tego typu sytuacjach. Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się jakiejś osoby może być niezwykle cenny i pomocny w zatrzymaniu sprawców np. włamań i kradzieży. Pamiętajmy, również o tym, żeby NIKOMU nie udzielać informacji na temat naszych kosztowności.

Bardzo często to Państwa sygnały mają ogromny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa. Odpowiednia reakcja przyczynia się do zatrzymania sprawców.

Pamiętajmy, że szybkie zgłoszenie, to szybka reakcja, dlatego kiedy widzimy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania obcy samochód jeżdżący bez celu, bądź stojący zaparkowany poinformujmy o tym policjantów.

Tak samo sytuacją się przedstawia w rejonie bloków. Obce osoby chodzące bez celu po klatkach schodowych również powinny wzbudzić naszą czujność.

Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się jakiejś osoby może być niezwykle cenny. Nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, ale także w celu zapobieżenia takiemu zdarzeniu. Złodzieje wcześniej obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły. Podobnie wygląda działania sprawców kradzieży samochodów. Powinniśmy zdawać sobie sprawę także, że często najlepszym zabezpieczeniem jest nasz czujny sąsiad.

Wzmóżmy czujność sąsiedzką, nie udzielajmy informacji o sąsiadach (np. o sprawach dotyczących godzin pracy, terminach urlopu, itp.) osobom, których nie znamy.

Apelujemy do mieszkańców, aby zwracali uwagę na wszelkie nietypowe rzeczy. Naszą czujność powinny wzbudzić:
- zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy;
- osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszych lub sąsiednich posesji;
- osoby poruszające się w okolicy bez konkretnego celu albo też wypytujące o sprawy związane z sąsiednimi posesjami, np. czy jest sąsiad, kiedy wróci, gdyż sprawcy w ten sposób mogą dokonywać rozpoznania przestępczego.

Informacje o niepokojących spostrzeżeniach prosimy niezwłocznie przekazywać oficerowi dyżurnemu ostrołęckiej policji pod bezpośredni numer telefonu 47 704 - 14 - 24. Informacja ta może przyczynić się do szybkiego ujęcia sprawców!

Najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka!

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony