Aktualności

PIJANY NASTOLATEK KIEROWAŁ POJAZDEM BEZ PRAWA JAZDY – ODPOWIE PRZED SĄDEM

Data publikacji 31.01.2022

Czujność policjantów z Komisariatu Policji w Myszyńcu pozwoliła udaremnić jazdę 16 - latkowi, który swoim zachowaniem stwarzał ogromne zagrożenie na drodze. Nastolatek w środku nocy będąc pod dużym wpływem alkoholu postanowił wybrać się na przejażdżkę po Myszyńcu. Niebawem odpowie on za swoje zachowanie przed Sądem. Będzie także dokładnie wyjaśniane to, w jaki sposób wszedł on w „posiadanie” auta. Apelujemy do rodziców, aby zwiększyli nadzór na swoimi pociechami. Nastolatkom przypominamy, że z uwagi na ich wiek, wcale nie są oni zwolnieni z odpowiedzialności karnej. Odpowiadają, jak 16 - latek z powyższego zdarzenia przed Sądem Rodzinnym. W takich przypadkach Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia.

W minioną niedzielę o godzinie 1 w nocy uwagę policjantów z Myszyńca, którzy dbali o bezpieczeństwo na terenie tej gminy przykuł osobowy opel. Jego styl jazdy wskazywał na to, że kierowca auta może znajdować się pod działaniem alkoholu.

Pojazd został zatrzymany do kontroli, za kierownicą siedział 16 - latek. Jego stan wskazywał na to, iż jest on pod dużym wpływem alkoholu. Miał on trudności z utrzymaniem równowagi oraz komunikacją. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że miał on w swoim organizmie ponad promil alkoholu. Ponadto, nie posiadał on prawa jazdy.

W związku z powyższym pojazd został odholowany na policyjny parking, a on sam przekazany pod opiekę członkom swojej rodziny.

Dokumentacja z tego zdarzenia jeszcze dziś zostanie przesłana do Sądu Rodzinnego i Nieletnich przed którym 16 - latek będzie odpowiadał. Policjanci szczegółowo także będą wyjaśniać, w jaki sposób wszedł on w „ posiadanie” pojazdu.

Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest jak najbardziej błędne. Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia. Przypominamy, że konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicą wsiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony