Aktualności

Uważaj co kupujesz lub sprzedajesz przez Internet

Data publikacji 26.01.2022

Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić pieniądze. Nie ma dla nich znaczenia czy kupujesz, czy sprzedajesz. Chodzi o jedno, wyłudzenie Twoich pieniędzy. Mają na to swoje sposoby. Nie ma tygodnia w ostatnim czasie, aby nie zgłosił do komendy ktoś, kto padł ofiarą oszustwa. O ile kiedyś, to były osoby, które zostały oszukane podczas kupowania różnego rodzaju rzeczy, korzystając tzw. „super okazji”, to teraz zgłaszają się osoby, które chcą coś sprzedać! Zamiast potencjalnego zysku, jeszcze tracą swoje pieniądze!

Nie ma w tym nic dziwnego, że kontrahenci kontaktują się, aby dopytać o sam przedmiot, jego stan, określić rodzaj płatność czy szczegóły sprzedaży. To nasze zaniepokojenie powinien zawsze zwrócić formularz, który jest przesyłany do wypełnienia przez kupującego, celem zrealizowania (otrzymania) płatności.


Mieliśmy już kilka podobnych przypadków, gdzie z kupującym kontaktowała się osoba poprzez komunikator i przesyłała pewien link. Gdy osoba kliknęła w niego i wypełniła dodając w nim swoje dane, numer karty płatniczej oraz dane autoryzujące konto. Wówczas z bankowego konta znikały jej oszczędności, a w niektórych przypadkach były zaciągane nawet kredyty.   


Ostrołęccy  policjanci przez ostatnie miesiące przyjęli kilka takich zgłoszeń osób, którzy padli ofiarą oszustów, działających na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Przestępcy atakowali osoby, które zarówno wystawiały jak i sprzedawały przedmioty poprzez serwis ogłoszeniowy.


Dlatego bądźmy ostrozni podczas internetowych zakupów, zarówno tych dotyczących kupna, jak i sprzedaży produktow.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony