Aktualności

ABC nowego taryfikatora. Cześć II ,, jazda bez wymaganych uprawnień” - ostrołęccy policjanci wyjaśniają obowiązujące przepisy

Data publikacji 07.01.2022

Ostrołęccy policjanci rozpoczęli cykl komunikatów prasowych mających na celu przybliżenie mieszkańcom Ostrołęki i powiatu zmiany dotyczące nowego taryfikatora, który wszedł w życie 1 stycznia bieżącego roku. Dziś przyjrzymy się zamianom przepisów w zakresie jazdy bez uprawnień do kierowania. Mandat za te wykroczenie wzrósł trzykrotnie, dodatkowo sąd obowiązkowo w takim przypadku orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych!

Niestety statystyki pokazują wyraźnie, że niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie stwarzają swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem i wsiadają za tzw. kółko nie posiadając do tego uprawnień. Ostatnim takim przykładem jest mieszkanka naszego powiatu, która nie posiadając prawa jazdy w wigilijne popołudnie wybrała się autem na zakupy powodując przy tym kolizję.

Przypominamy, że wprowadzony w styczniu bieżącego roku nowy taryfikator zmienił grzywnę w tym zakresie.

Do końca 2021 r. ten wynosił w Polsce 500 złotych. Teraz został zwiększony aż trzykrotnie - do 1500 zł. Jednak to nie wszystko, wobec osoby, która popełni tak nieodpowiedzialne wykroczenie obowiązkowo jest orzekany zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W skrajnych przypadkach policjant przekazuje sprawę do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 30 0000 złotych. Zatrzymany przez policję kierowca bez uprawnień obowiązkowo dostanie także zakaz prowadzenia dalszej jazdy.

Zmieniła się także wysokość mandatu za brak uprawnień za daną kategorię pojazdu. Dotychczas mandat za to wykroczenie wynosił 300 złotych, natomiast obecnie jest to kwota do 1500 złotych.

Przykładowo z prawem jazdy kategorii B kierowca jedzie motocyklem. Z oczywistych względów jest wtedy też traktowany, jakbyście nie miał danej kategorii prawa jazdy. Pamiętajmy, że można jeździć tylko tymi pojazdami, na które zdobyliśmy uprawnienia.

Osoby kierujące pojazdami, których nie potrafią obsługiwać, mogą stanowić ogromne zagrożenie na drodze. Często wydaje nam się, że nic się nie stanie, jeśli z prawem jazdy B pokierujemy samochodem ze znacznie większym dopuszczalnym DMC, albo wsiądziemy na mocny motocykl, ale to tylko pozory. W sytuacji podbramkowej, a o taką na drodze nie trudno, możemy nie zapanować nad pojazdem.

Bądźmy odpowiedzialni na drodze!

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony