Aktualności

Przypominamy: przy wejściu głównym do siedziby ostrołęckich policjantów znajduje się odblaskowa choinka! Przyjdź zabierz odblask i bądź bezpieczny

Data publikacji 23.12.2021

Już na początku grudnia policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce w trosce o pieszych i rowerzystów po raz kolejny przygotowali wraz z samorządem dla mieszkańców odblaskową choinkę, która zagościła przed głównym wejściem do budynku. Każdy, komu taki służący poprawie widoczności na drodze element jest potrzebny, może przyjść i zabrać go ze sobą. Musi tylko spełnić jeden warunek. Odblask musi od razu przypiąć sobie do kurtki lub torby albo jak najszybciej przekazać go osobie, której taka „ozdoba” się przyda. Pamiętajmy, że przekazany taki prezent ,,pod choinkę” naszym bliskim może okazać się dla nich najlepszym prezentem, ponieważ uratuje im to co najcenniejsze, czyli ŻYCIE.

Jak ważne jest, aby pieszy był widoczny na drodze, policjanci mieli okazję przekonać się już niejednokrotnie. Niestety, zbyt często interweniują na miejscu wypadków z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego. Chcąc podkreślić znaczenie noszenia odblasków, policjanci z Ostrołęki wraz z samorządem po raz kolejny wyszli z inicjatywą odblaskowej choinki. Drzewko promujące bezpieczeństwo na drodze stanęło przed głównym wejściem do siedziby ostrołęckich policjantów.

W związku z tym zachęcamy i zapraszamy pieszych i rowerzystów, aby przyszli do nas i po prostu wzięli wybrany odblask dla siebie, bądź innej osoby. Dzięki temu być może podarujemy na Święta swoim bliskim najcenniejszy prezent - życie. Inicjatorem akcji jest ostrołęcki wydział prewencji. Akcja w poprzednich latach spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony mieszkańców. Policjanci apelują aby zerwane z drzewka odblaski trafiły w widoczne miejsca na ubraniach, a nie do kieszeni, czy do szuflady.

Przypominamy, że szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. Każda osoba, która o świcie, czy zmierzchu porusza się po drodze, dla swojego bezpieczeństwa powinna być wyposażona w elementy odblaskowe.

Pieszy, który nie posiada odblasków, jest dla kierowcy mało widoczny. Kierujący pojazdem jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 40 metrów, ale podczas opadów deszczu, czy mgły, ta odległość jest jeszcze mniejsza. Jeśli niechroniony uczestnik ruchu drogowego ma odblask, kierowca dostrzega go z odległości nawet 150 metrów. Te dodatkowe metry to właśnie czas dla kierowcy na odpowiednią reakcję i uniknięcie zderzenia.

ZAPRASZAMY!

Autor: kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony