Aktualności

Uwaga zmiana pogody - kierowcy noga z gazu

Data publikacji 22.12.2021

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce apeluje do kierujących pojazdami oraz pieszych o zachowanie ostrożności i rozsądku z uwagi na pogarszające się warunki na drogach. Do kierowców apelujemy o zdjęcie nogi z gazu, natomiast pieszym i rowerzystom przypominamy o noszeniu elementów odblaskowych, które w wielu przypadkach ratują ludzkie życie. Prosimy ich też również o to, aby pamiętali, że w takich warunkach drogowych jakie są obecnie samochód potrzebuje dużo większej odległości do zatrzymania.

Pamiętajmy, że ujemne temperatury i nawet nieznaczne opady śniegu sprawią, że droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuży. Nie zawsze kierujący zdąży natychmiast zatrzymać samochód.

Towarzysząca opadom śliska nawierzchnia sprzyja stłuczkom i potrąceniom, dlatego zwiększmy odstęp od pojazdów jadących przed nami. Pamiętajmy też, że nawet pomimo braku opadów śniegu opadająca mgła w ujemnych temperaturach może zamarzać i powodować, że droga będzie bardzo śliska i trudna do wyczucia.

Dlatego dojeżdżając do skrzyżowania wcześniej powinniśmy zmniejszyć już prędkość. W trakcie jazdy dostosujmy naszą prędkość do tego, jakie warunki aktualnie mamy na drodze. To, że w jednym miejscu droga jest sucha wcale nie oznacza tego, że za kilkaset metrów może być śliska i niebezpieczna.

Systemy bezpieczeństwa, które coraz częściej posiadamy w swoich autach mają jedynie wspomagać naszą jazdę, jednak nie zwalniają nas z myślenia i przewidywania tego co się dzieje na drodze.

 Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, raz jesteśmy kierującym innym razem pieszym. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze.

Nieważne, czy jedziemy czy idziemy, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy, dlatego zwracamy się z apelem także do pieszych.

Używajmy elementów odblaskowych i zanim wejdziemy na ulicę nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych upewnijmy się dobrze, czy odbędzie się to w sposób bezpieczny.

Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów, ta odległość jest niewystarczająca dla naszego bezpieczeństwa. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najnowocześniejszy samochód nie jest w stanie oszukać praw fizyki i nie zatrzyma się w miejscu.

 

kom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony